Suç ve Ceza Festivali, 'Göç'le Başladı

8.11.2014
Suç ve Ceza Festivali, 'Göç'le Başladı
Festivalinin bu yılki konusu ise 'Göç'.

Prof. Dr.  Adem Sözüer'in başkanlığını yaptığı 'Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin bu yıl 4.sü düzenleniyor. 'Herkes İçin Adalet' düşüncesiyle gerçekleştirilecek olan festivalde suç, ceza ve adaletle ilgili sorunlar, hem akademik olarak farklı disiplinler hem de sinema sanatı açısından tartışılacak. Film Festivali'nin bu yılki konusu ise 'Göç'.  İstanbul Üniversitesi  Hukuk Fakültesi öncülüğünde yapılacak olan festivalle, özellikle mültecilerin sorunlarına dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Konusunun uzmanı yaklaşık 80 kişinin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşecek panellerde suç, ceza ve adalet kavramları hem sinema açısından hem de akademik açıdan 'Göç' kavramı çerçevesinde tartışılacak. 'Ulusal ve Uluslararası PerspektiftenTürkiye'de Göçmenlik,  Türkiye'de Mültecilik Sorunu ve Sorunun Kaynakları,  Türkiye'deki Suriyeli Mültecilerin Toplumsal Kabulü ve Uyumu' gibi konuların irdeleneceği panellerin ardından yapılacak Yuvarlak Masa Tartışması'nın konusu ise 'Sinema ve Adalet' olarak belirlendi.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ile ilgili olarak görüş aldığımız, festivale destek sağlayan kurumlar arasında bulunan Şenel Hukuk Bürosu'ndan Avukat Necip Şenel, 'Güncel sorunlarımızın en önemlilerinden olan göç, göçmenlik ve mültecilik konularının hukuk, sosyoloji, psikoloji ve siyaset gibi birçok disiplini ilgilendiriyor olması sebebiyle topluma ulaşmak, bilinci artırmak ve bu sorunlara çözüm bulmak açısından sanatın en doğru çatı olduğu kanaatindeyiz. Sorunun çok katmanlı oluşu, farklı bilim dallarından uzmanların görüşüne başvurulmasını ve toplumun nabzının ölçülmesini zorunlu kılmaktadır. Festivalin bu amaca ulaşmak açısından çok faydalı olacağını düşüyoruz. Katkısı olan herkes gibi biz de bu festivalin bir parçası olmaktan çok mutluyuz.'' diye konuştu.

6 Kasım'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında 30 film sinemaseverlerle buluşacak.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler