Sürmeneli gencin kısa filmi Cannes'da gösterildi

29.05.2015
Sürmeneli gencin kısa filmi Cannes'da gösterildi


Sürmeneli Umut Delimehmet'in 2013 yılında lise öğrencisiyken dönem ödevi olarak hazırladığı film, genç yönetmeni Cannes Film Festivali'ne kadar taşıdı. 
Trabzon Sürmene Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Delimehmet'in dönem ödevi olarak çektiği yedi dakikalık 'Bıyık' adlı kısa film, 68. Cannes Film Festivali'nde gösterildi.

Ödüller sahiplerini buldu

68. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. 'Altın Palmiye Ödülü', 'Dheepan' filmiyle yönetmen Jacques Audiard'a gitti. Trabzon Sürmene Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Delimehmet'in dönem ödevi olarak çektiği yedi dakikalık 'Bıyık' adlı kısa film festivalde gösterildi.

Vizesi yetişemediği için gidemedi

Davet gelmesine rağmen vizesi yetişmediği için Cannes'a gidemediğini anlatan Delimehmet, 'Filmde söz yok. Tamamı görüntülerle anlatılıyor. Başrol oyuncumuz berbere giderek bıyıklarını Hitler modeli kestiriyor. Sonra sokağa çıkıyor. Bakıyor herkes o modelden kestirmiş. Peşine aynı bıyıklı elinde tabancayla bir çocuk düşüyor. Bir köşede kıstırıyor ve üzerine ateş ediyor. Ama gerçek tabanca değil su tabancası. Herkes o bıyığı ilk etapta Hitler bıyığı olarak yorumluyor. Ancak sonrasında Charlie Chaplin'de de aynı bıyık olduğunu fark ediyorlar. Şunu anlatmaya çalıştım: Bu dünyada Hitler de var Chaplin de...' dedi.

Filmin aldığı ödüller

3. Türkiye Liselerarası KısaKes Kısa Metrajlı Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2013
1. Boğaziçi Film Festivali, Kısa Film Yarışma Dışı Gösterim Seçkisi. 2013
1. SETEM Akademi BAK Ödülleri, Kurmaca Dalı, Ön Eleme Finalist. 2013

Öğretmeni teşvik etti

Genç yönetmen verdiği bir röportajda şu ifadelere yer verdi: 'Lisedeki Resim Öğretmenimiz Hakan Sümer'in sayesinde oldu, sinemaya ilgi duymam. Okulda film ekibi kurmuştu. Ben de katıldım. O zaman Lise 3. sınıftaydım. O yıl Sürmene Anadolu Lisesi Film Ekibi adı altında Hakan Sümer'in yazıp yönettiği ilk filmimiz Kaşık'ı çektik. Bu sayede sinemaya olan ilgim daha da arttı.

'Ailem tepki gösterdi'

Arkadaşlarım senaryo yazmaya başladığımda 'bu boş işlerle uğraşma ders çalış' gibi sözler söylüyordu. Ailemse yönetmen olmaya karar verdiğimi duyunca tepkilerini koydular, tabi aç kalmak istiyorsun herhalde, dediler. Nitekim kendi kararımın arkasında durdum. Şu an Radyo Televizyon ve Sinema okuyorum.'


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler