Tolkien için kötü haber!

25.04.2019
Tolkien için kötü haber!
Ünlü yazar J.R.R. Tolkien'in hayatını ele alan belgesele aileden ret geldi.

Dome Karukoski yönetmenliğinde hayata geçirilen ve Lord of The Rings, The Hobbit, Roverandom, Hurin'in Çocukları gibi edebiyat dünyasına önemli eserler kazandıran dilbilimci J.R.R. Tolkien'in hayatını konu edinen Tolkien filmi hakkında vizyona girmesine az bir zaman kala ortaya yeni bir iddia atıldı. İzleyicileriyle buluşmak için hazırlanan filmin J.R.R. Tolkien'in ailesi kanadından onaylanmadığı öğrenildi.

Vizyona girmek için hazırlıklarını sürdüren Tolkien filmi, J.R.R. Tolkien'in ailesi tarafından hiçbir şekilde desteklenmemişti. Tolkien ailesi önceki gün sabah saatlerinde filmi ve filmin içeriğini hiçbir şekilde desteklemediklerini anlatan bir açıklama yayınladı. Yaılan açıklamada ailenin bu yapımı onaylamadığının, konu hakkında yetki vermek istemediklerinin ve bu filmin yapımındaki hiçbir şeyi desteklemediklerinin anlaşılması istendi. Ayrıca The Guardian'a konuşan ailenin sözcüsü, bu bildirinin gelecekte yapılacak olan yasal işlemlerin habercisi olduğunu belirtti. Tolkien and The Great War biyografik kitabının yazarı John Garth da sürpriz bir şekilde ailenin bu tepkisinin mantıklı olduğunu ifade ederek aileye destek verdi.

Bilindiği üzere Tolkien Estate isimli yasal kuruluş, Tolkien ile ilgili yayınlanan her yazı, makale, film ya da belgesel konusunda titiz bir çalışma yürütüyor. Yasal olarak ipleri sıkı bir şekilde elinde tutan Tolkien Estate, daha önce de 2011 yılında Mirkwood: A Novel About J.R.R. Tolkien isimli bir kitap hakkında yasal işlem başlatmıştı. Ancak kitabın yazarı mahkemeye başvurarak kitabının J.R.R. Tolkien ile ilgili kurgu bir kitap olduğunu savunmuş ve fikir özgürlüğü hakkı üzerinden kendini savunmuştu. 2009 yılında ise Tolkien'in varisleri Lord of The Rings film serisinin geçmişine giden The Hobbit serisinden yüklü bir telif istemişti. 2012 yılına gelince ise Lord of The Rings oyunu hakkında yeni bir dava daha açıldı. Bu kez davanın nedeni, oyun karakterlerinin Tolkien'in mirasına zarar vermiş olmasıydı.

Tolkien ailesinin yaptığı açıklamaya filmin yapımcı kuruluşu Fox Seachlight'tan henüz bir yanıt gelmedi. Tolkien filmi, taraflar arasında uzlaşma sağlanması halinde yurt dışında mayıs ayı içerisinde, Türkiye'de ise 5 Temmuz 2019 tarihinde izleyicileriyle buluşacak.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler