Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu

19.11.2014
Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu
'Yarının Adı Başka' isimli sinema filminin çekimleri Van'da başladı.

Türkiye  ile  İran  arasında  ilk olma özelliği taşıyacak  'Yarının Adı Başka' isimli sinema filminin çekimlerine  Van'da başlandı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra sanatsal ve kültürel ilişkilerin de geliştirilmesi adına bir süre önce  Türkiye  ve  İran  arasında ortak film yapımı  anlaşması imzalandı.

Bu kapsamda, hikayesi Vanlı yönetmen Mustafa Delazy'e, senaryosu ise İranlı yönetmen  Moharram Zeinal Zadeh'e ait olan 'Yarının Adı Başka' isimli film için  Edremit ilçesine bağlı Köprüler Mahallesi'nde çekim platosu oluşturuldu.

Yönetmenliğini Delazy ve  Zadeh'in üstlendiği filmde  Volkan KeskinZelal DereFırat TanışMetin Keçeci ve  Selahattin Taşdöğen gibi oyuncular rol alıyor.

Bir çobanın hayatını anlatan ve  çekimlerinin yaklaşık 45 gün sürmesi öngörülen film,  2015 yılında vizyona girecek.

Yönetmen Delazy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, film sektöründe benimsediği çizginin,  İran  sinemasının tarzı ile benzer özellikler taşıdığını belirtti.

Delazy,  Van Gölü  Film Festivali'nde tanıştığı İranlı yönetmen Moharram Zeinal Zadeh  ile çekimlerini üstlendikleri film sayesinde  İran  sinemasını  Türkiye'ye taşıyacaklarını bildirerek, 'Amacımız iki ülke arasındaki sanatsal ve kültürel faaliyetlere katkı sunmak. Bu vesileyle  iki ülke sinemasındaki deneyimlerden faydalanmak istiyoruz' dedi.

Kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle adından söz ettiren  Van'ı, bu film ile ön plana çıkarmak istediklerini anlatan  Delazy, filmin  Türkiye  ile  İran arasındaki kültürel kaynaşmanın başlangıcı olacağını ifade etti.

İranlı yönetmen Zadeh de filmin  sonuçları bakımından iki ülke arasında çok güzel gelişmeler doğuracağına inandığını  kaydetti.

Filmin tüm sahnelerinin  Van'da çekileceğini vurgulayan  Zadeh, 'Van, coğrafi yapısının güzelliği ile  filmimize çok güzel sahneler oluşturuyor.  Yaklaşık 30 gün sürmesini hedeflediğimiz çekimleri,  işi aceleye getirmemek adına  45 güne çıkaracağız.  Ben nerede iş yapmaya başlasam  kendimi oralı hissediyorum. Şu anda kendimi bir Vanlı olarak görüyorum. Umarım bu film iki ülke adına hayırlara vesile olur' diye konuştu.

Filmde rol alan oyunculardan  Metin Keçeci  ise bölgenin isminin kültürel etkinlikler ve  sanatla duyulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  Türkiye  ve  İran  ortak yapımı bir filmde rol aldığı için mutlu olduğunu söyledi. 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler