Uluslararası En İyi Film Oscar'ında aday sayısı rekoru kırıldı

11.11.2021
Uluslararası En İyi Film Oscar'ında aday sayısı rekoru kırıldı
Önümüzdeki yıl 94. kez düzenlenecek olan Akademi Ödüllerinde, Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışacak filmlerin sayısı rekor kırdı.

94. Akademi Ödülleri'nde, Uluslarası En İyi Film kategorisinin ilk turunda toplam 93 film yarışacak. Rekor sayıda ülkenin başvuru yaptığı kategorinin bir önceki aday film sayısı 53'tü. Akademi üyeleri ilk turda  bu sayıyı 15 filme indirecekler. İkinci turun sonunda ise beş filmlik resmi aday listesi açıklanacak. 

Gösterimler, çevrimiçi olarak düzenlenecek. Akademi, her filmin yeterli sayıda üye tarafından izlenmesi için beşer kişilik izleme grupları oluşturuyor ve her grup 18 film seyrediyor. Her üye seyrettiği filmler içinden 12 tanesi oylamak zorunda. 10 Aralık'ta başlayacak ilk tur oylamaları, 15 Aralık'ta sona erecek. 15 filmlik ilk tur listesi 21 Aralık'ta açıklanacak.

Oscar yarışında Türkiye'yi Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık Hasan filmi temsil ediyor. Aday listesinin tamamı ise şöyle: 

Almanya: “I’m Your Man,” Maria Schrader

Arjantin: “The Intruder,” Natalia Meta

Arnavutluk: “Two Lions to Venice,” Jonid Jorgji

Avustralya: “When Pomegranates Howl,” Granaz Moussavi

Avusturya: “Great Freedom,” Sebastian Meise

Azerbaycan: “The Island Within”, Ru Hasanov

Bangladeş: “Rehana,” Abdullah Mohammad Saad

Belçika: “Playground,” Laura Wandel

Bolivia: “The Great Moment,” Kiro Russo

Bosna Hersek: “The White Fortress,” Igor Drljaca

Brezilya: “Private Desert,” Aly Muritiba

Bulgaristan: “Fear,” Ivaylo Hristov

Butan: “Lunana: A Yak in the Classroom”, Pawo Choyning Dorji

Çad: “Lingui, the Sacred Bonds”, Mahamat-Saleh Haroun

Çekya: “Zatopek,” David Ondricek

Cezayir: “Heliopolis,” Djafar Gacem

Çin: “Cliff Walkers”, Zhang Yimou

Danimarka: “Flee,” Jonas Poher Rasmussen

Dominik: “Holy Beasts,” Laura Amelia Guzman ve Israel Cardenas

Ekvador: “Submersible,” Alfredo Leon Leon

Endonezya: “Yuni,” Kamila Andini

Ermenistan: “Should the Wind Drop,” Nora Martirosyan

Estonya: “On the Water,” Peeter Simm

Fas: “Casablanca Beats,” Nabil Ayouch

Filistin: “The Stranger,” Ameer Fakher Eldin

Finlandiya: “Compartment No. 6,” Juho Kuosmanen

Fransa: “Titane,” Julia Ducournau

Güney Afrika: “Barakat,” Amy Jephta

Güney Kore: “Escape From Mogadishu,” Ryoo Seung-wan

Gürcistan: “Brighton 4th,” Levan Koguashvili

Haiti: “Freda”, Gessica Geneus

Hindistan: “Pebbles,” P.S. Vinothraj

Hırvatistan: “Tereza37,” Danilo Serbedzija

Hollanda: “Do Not Hesitate,” Shariff Korver

Hong Kong: “Zero to Hero,” Jimmy Wan

İngiltere: “Dying to Divorce”, Chloe Fairweather

Irak: “Europa,” Haider Rashid

İran: “A Hero,” Asghar Farhadi

İrlanda: “Foscadh,” Paddy Breathnach

İspanya: “The Good Boss,” Fernando Leon de Aranoa

İsrail: “Let It Be Morning,” Eran Kolirin

İsveç: “Tigers,” Ronnie Sandahl

İsviçre: “Olga,” Eli Grappe

İtalya: “The Hand of God,” Paolo Sorrentino

İzlanda: “Lamb,” Valdimar Johansson

Japonya: “Drive My Car,” Ryusuke Hamaguchi

Kamboçya: “White Building,” Kavich Neang

Kamerun: “Hidden Dreams”, Ngang Romanus

Kanada: “Drunken Birds,” Ivan Grovic

Kazakistan: “Yellow Cat”, Adilkhan Yerzhanov

Kenya: “Mission to Rescue,” Gilbert Lukalia

Kırgızistan: “Shambala,” Aktypai Suyundukov

Kolombiya: “Memoria,” Apichatpong Weerasethakul

Kosovo: “Hive,” Blerta Basholli

Kosta Rika: “Clara Sola,” Nathalie Alvarez Mesen

Kuzey Makedonya: “Sisterhood,” Dina Duma

Letonya: “The Pit,” Dace Puce

Litvanya: “Isaac”, Jurgis Matulevičius

Lübnan: “Costa Brava, Lebanon,” Mounia Akl

Lüksemburg: “Io sto bene,” Donato Rotunno

Macaristan: “Post Mortem,” Peter Bergendy

Malavi: “Fatsani: A Tale of Survival,” Gift Sukez Sukali

Malezya: “Hail, Driver! ,” Muzzamer Rahman

Malta: “Luzzu,” Alex Camilleri

Meksika: “Prayers for the Stolen,” Tatiana Huezo

Mısır: “Souad,” Ayten Amin

Montenegro: “After the Winter,” Ivan Bakrac

Norveç: “The Worst Person in the World,” Joachim Trier

Özbekistan: “2000 Songs of Farida”, Yalkin Tuychiev

Panama: “Plaza Cathedral,” Abner Benaim

Paraguay: “Nothing But the Sun,” Arami Ullon

Peru: “Powerful Chief,” Henry Vallejo

Polonya: “Leave No Trace,” Jan P. Matuszynski

Portekiz: “The Metamorphosis of Birds,” Catarina Vasconcelos

Romanya: “Bad Luck Banging or Loony Porn,” Radu Jude

Rusya: “Unclenching the Fists,” Kira Kovalenko

Şili: “White on White,” Theo Court

Singapur: “Precious Is the Night,” Wayne Peng

Sırbistan: “Oasis,” Ivan Ikic

Slovakya: “107 Mothers,” Peter Kerekes

Slovenya: “Sanremo,” Miroslav Mandic

Somali: “The Gravedigger’s Wife,” Khadar Ahmed

Suudi Arabistan: “The Tambour of Retribution”, Abdulaziz Alshlahai

Tayvan: “The Falls,” Chung Mong-hong

Thayland: “The Medium,” Banjong Pisanthanakun

Tunus: “Golden Butterfly,” Abdelhamid Bouchnak

Türkiye: “Bağlılık Hasan,” Semih Kapanoğlu

Ukrayna: “Bad Roads,” Natalia Vorozhbyt

Ürdün: “Amira”, Mohamed Diab

Uruguay: “The Broken Glass Theory,” Diego Fernandez

Venezuela: “The Inner Glow,” Andres Eduardo Rodriguez ve Luis Alejandro Rodriguez

Yunanistan: “Digger,” Georgis Grigorakis

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler