Ünlü oyuncu yapımcılığa el attı

26.10.2017
Ünlü oyuncu yapımcılığa el attı
Angeline Jolie, Oscar adayı bir animasyon filmin yapımcılığını üstlendi.

Angelina Jolie’nin yapımcılığını üstlendiği, adı bu senenin Oscar adayları arasında anılan animasyon filmi The Breadwinner’dan etkileyici bir fragman yayınlandı.

Özel hayatının yanında yardımseverliği ile de tanınan Jolie, bu özelliğini bir tık öteye taşıyarak savaş mağduru bir Afgan kızın yaşam mücadelesinin anlatıldığı bir animasyon filminin yapımcılığna el attı.

Hepimizin oyuncu kimliğiyle tanıdığı Angelina Jolie, özellikle son yıllarda karşımıza yapımcı ve yönetmen kimliğiyle çıkıyor. Yönetmenliğini üstlendiği başarılı Netflix orijinali First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers'la bu yıl Kamboçya’nın Oscar aday adayı olarak halihazırda Oscar yarışına dahil olan Jolie’nin Oscar’da yarışma ihtimali olan tek yapım Netflix orijinali değil.

Ana kategoriler kadar dikkat çekmese de her yıl büyük bir yarışın olduğu animasyon kategorisindeki Oscarlar için bu yıl için şimdilik yalnızca bu kategorinin gediklisi Pixar’ın yeni filmi Coco'nun ismi geçiyor. Bu da akla kısıtlı bütçelerle çekilmiş küçük filmlerin de bu yıl yarışma içine girebileceğini getiriyor, The Breadwinner gibi.

The Breadwinner küçük bir Afgan kızın öyküsünü anlatıyor

Yönetmenliğini Nora Twomey’in üstlendiği animasyon film, Deborah Ellis’in 2000 yılında yayımlanan aynı isimli eserinin uyarlaması. Ellis’in bizzat kendisinin de senaryo yazım sürecine dahil olduğu The Breadwinner, 2001 yılındaki Taliban Afganistan’ında geçiyor. Geçerli bir sebep olmaksızın babasının tutuklanmasının ardından ailesine destek olmak için bir erkek çocuk gibi davranmaya başlayan Parvana’nın, gücünü babasının anlattığı hikayelerden alarak onu kurtarma çabasını anlatıyor.

İlk bakışta akla İran sineması harikası Persepolis’i getiren The Breadwinner, bir yandan bize çok ihtiyacımız olan umudu aşılarken diğer yandan geçen yıllara rağmen insan ve özellikle de kadın hakları konusunda ilerlemekte ısrarcı insanlığı yeniden sorgulamamıza neden oluyor.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler