Usta isim Esen Günay, hayata gözlerini yumdu.

1.9.2018
Usta isim Esen Günay, hayata gözlerini yumdu.
Dublaj sanatının efsane ismi Esen Günay, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Seslendirme sanatının efsane isimlerinden olan ve sesi 7’den 70’e kulaklarda yer etmiş seslendirme sanatçısı Esen Günay, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Felaket tellalı lakaplı ses sanatçısı Onur Akay, Esen Günay’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Sanatçının ailesinden bilgi alan Onur Akay, Esen Günay’ın bir yıl önce Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonra, İzmir'de akrabalarının yanında kalmaya başladığını, 3 Ağustos tarihinde beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldığını ve uzun süredir yoğun bakımda tedavi gördüğünü aktardı.

30 yıl boyunca Kadir İnanır filmleri ve dizilerinin seslendirmelerini yapmakla birlikte, dört filminin dışında Ferdi Tayfur’u bütün filmlerinde seslendirdi. Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk filmlerinde, yabancı film ve dizilerde seslendirme yapmış olan Günay, aralarında İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses gibi isimlerin de olduğu çok sayıda şarkıcı ve Yeşilçam ustasına sesiyle hayat verdi.

Esen Günay kimdir

1943 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Türk sinemasının önemli bir dublaj sanatçısıdır. 30 yıl Kadir İnanır'ı filmlerin ve dizilerin seslendirmelerini yapmakla birlikte, dört filminin dışında Ferdi Tayfur'u bütün filmlerinde seslendirmiştir.

Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk Filmlerinde ve yabancı film ve dizileride seslendirmiş olan Günay, özellikle Amerika kıtasının keşfini anlatan 1492: Conquest of Paradise adlı filminde Kristof Kolomb'u canlandıran Gérard Depardieu adlı oyuncuya Türkçe dublaj için sesini vererek gönüllerde taht kurmuştur.

46 yıl boyunca yaklaşık 15.000 film ve dizilerde jönleri seslendiren Esen Günay, 1960 yılında Ankara Devlet konservatuvarında tiyatro tahsili yapmış daha sonra İstanbul'daki Arena Tiyatrosu'nda Yıldırım Önal ile birlikte birçok tiyatro oyununda rol almıştır.

Esen Günay son olarak 2014 yılından beri Tv8 televizyon Kanalı'nın kurumsal sesi olarak çalışmalarını sürdürmekteydi.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler