Usta oyuncu hayatını kaybetti!

24.06.2019
Usta oyuncu hayatını kaybetti!
Türk sinemasının duayen oyuncusu Enis Fosforoğlu hayatını kaybetti.

Türk tiyatro ve sinema dünyasının sevilen oyuncularından Enis Fosforoğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sanatçı bir aileden gelen Enis Fosforoğlu'nun babası Renan Fosforoğlu, annesi Mualla Kavur, kardeşi Ferdi Merter Fosforoğlu, teyzesi Belkıs Dilligil, kuzeni Çiçek Dilligil, eniştesi Avni Dilligil ve eniştesinin kızkardeşi Aliye Rona sinemamızın en sevilen oyuncuları arasında yer alıyordu.

Enis Fosforoğlu kimdir?

1948 yılında İstanbul'da dünyaya gelen oyuncu. Babası oyuncu Renan Fosforoğlu, annesi Mualla Fırat'dır. Babası Renan Fosforoğlu'nun ilk eşi Muazzez Arçay eski sinema sanatçısı, ondan olan oğlu oyuncu Ferdi Merter ile kardeştir.

Enis Fosforoğlu, 1970-1976 yılları arasında Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptıktan sonra değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, 1980 yılında kendi adına Kadıköy'de tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema ve dizi filmlerde de oynayan Enis Fosforoğlu, senaryo yazmakta ve yönetmenlik yapmaktaydı. 1968-1972 yılları arasında mankenlik yapmış olan Serda Fosforoğlu ile evli olan sanatçı, eşini kanser yüzünden 1 Kasım 2001 tarihinde kaybetti. 1976 doğumlu Seren ve 1980 doğumlu Eren isimlerinde iki çocuğu vardı.

Ölümüne dek sahneden inmeyen Fosforoğlu, son olarak 2014 yılında Cem Yılmaz'ın Pek Yakında filminde rol almıştı.

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde veda töreni düzenlenen Fosforoğlu'nun cenazesi bugün toprağa verilecek.

 


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler

İlgili Resimler


Haberler