Vancouver Türk Filmleri Festivali Başlıyor

21.1.2015
Vancouver Türk Filmleri Festivali Başlıyor
Vancouver türk Filmleri Festivali 23 Ocak'ta başlayacak.

Kanada'nın Vancouver kentinde bu yıl ilk kez düzenlenecek Vancouver Türk Filmleri Festivali (VTTF) 23 Ocak'ta başlayacak.

VTTF Kurucusu ve Direktörü Hakan Burcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarını, 'Üstün çıkışını sürdüren Türk sinemasını Kanada'nın en büyük üçüncü şehri ve Kuzey Amerika'nın en önemli Sinema yapım merkezlerinden Vancouver'da, Kanadalı ve Türk vatandaşların beğenisine sunmak, bu vesileyle Türk kültür, sanat ve kimliğini Sinema vasıtasıyla Kanada'da tanıtmak' diye ifade etti.

Açılışın, 23 Ocak Cuma günü Kelebeğin Rüyası filminin bestelerinin canlı çalınacağı ve Festival onur konuğu müzisyen ve besteci Rahman Altın'ın katılımıyla gerçekleşecek Klasik Müzik konseriyle yapılacağını belirten Burcuoğlu, gala gecesi filminin de Cem Yılmaz'ın yönetip oynadığı 'Pek Yakında' filmi olacağını duyurdu.

Festival Takvimi

Vancouver Türk Filmleri Festivali Direktörü Hakan Burcuoğlu'nun verdiği bilgiye göre, festivalin Ana Akım Türk Sineması Seçkisi kategorisinde, Cem Yılmaz'ın 'Pek Yakında', Çağan Irmak'ın 'Unutursam Fısılda', Yılmaz Erdoğan'ın 'Kelebeğin Rüyası' ve Ozan Açıktan'ın 'Silsile' filmleri gösterilecek.

VTTF'nin Türk Sanat Filmleri Şeçkisi kategorisinde, Reha Erdem'in 'Şarkı Söyleyen Kadınlar' ve Onur Ünlü'nün 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filmleri yer alacak. Cannes &Venedik Vitrinleri kategorisinde, Venedik Film Festivali (VFF) Jüri Özel Ödülü'nü alan Kaan Müjdeci'nin 'Sivas', VFF Geleceğin Aslanı Ödülü'ne layık görülen Ali Aydın'ın 'Küf', Cannes Film Festivali'nde Kısa Film Palme d'Or Ödülünü kazanan Rezan Yeşilbaş'ın 'Sessiz' ve Burak Cem Arlıel'in 'Türk Pasaportu' filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin Belgesel Film Seçkisinde ise Andrea Luka Zimmerman'ın 'Taşkafa', Can Candan'ın 'Benim Çocuğum' filmleri gösterilecek. Ödüllü Kısa Film Seçkisi'nde, Onur Yağız'ın 'Patika' ve Buğra Dedeoğlu'nun 'Şeref Dayı ve Gölgesi' filmleri gösterime girecek.

 Vancouver Türk Filmleri Festivali, 25 Ocak Pazar günü 'Kelebeğin Rüyası' filminin gösterimiyle sona erecek.


Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler