Zeki, çevik, yakışıklı, karizmatik hırsız Cingöz Recai!

24.10.2017
Zeki, çevik, yakışıklı, karizmatik hırsız Cingöz Recai!
Cingöz Recai hihayesi ve kadrosuyla göz deolduruyor.

Zeki, çevik, yakışıklı, karizmatik, altın kalpli hırsızımız Cingöz Recai uzun bir aradan sonra sahalara geri dönmüştür. Film, hemen baştaki soygunla seyirciyi kendine çekmeyi başarırken, filmin tümüne yayılmış sürprizler izleyicinin dikkatini diri tutuyor.
 
Büyük bir soygunu gerçekleştirecek ekibe sızmak için kılıktan kılığa giren, türlü türlü dümen çeviren Cingöz Recai, böylece yıllarca peşinde olduğu, “kanlısı” olan Hayalet’in maskesini indirmeyi amaçlar. Ama meğerse Hayalet de kendisine karşı boş değildir.
 
Genel olarak akıcı bir senaryosu olmasına karşın, Cingöz Recai’nin esas kızın güvenini kazanması kolay ve çabuk oluyor. Daha gerçekçi bir temele oturtulmasını beklerdim. Yine Türk filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan, “görünenin şeylerin bir de diyalogla anlatılması” senaryodaki bir diğer kusur. Ancak yine de çok güzel bir senaryosu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 
Filmde hoşuma giden bir başka detay da seçilen güzel mekanlar. İstanbul’dan seçilen güzel manzaralar ile St. Petersburg’un güzel mimarisi ve heykelleri, filme zenginlik katmış. Bilinçli olarak mı seçildi bilinmez ama filmin geneline yayılmış “matruşka” misali olay örgüsü, tercih edilen yabancı şehrin bir Rus şehri olmasını daha bir anlamlı kılıyor.
 
Ezel dizisinden sonra yine bir arada izlediğimiz Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Uzerli, Musa Uzunlar oyunculukları da filmi izlenmeye değer kılan bir başka faktör.
 
Peyami Safa’nın aynı adlı eserinden günümüze uyarlanan Cingöz Recai, olay örgüsü, zekice oluşturulmuş planlar, bol sürpriz içermesi, karakter ve oyuncu performansıyla izlenmeye değer bir film.Haberde Adı Geçenler

En Son Haberler


Haberler