Smokin

Smokin (The Tuxedo)

Puan : 6/10 18 oy
Yönetmen: Kevin Donovan
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Komedi
Yapım Yılı: 2002 (98 dk)
Vizyon Tarihi: 3 Ocak 2003 Cuma
Senaryo: Phil Hay, Matt Manfredi
Yapımcı Firma: Blue Train Productions [us]
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Tuxedo
Resmi Site: www.dreamworks.com/thetuxedo/
Dağıtıcı Firma: UIP

Smokin Filminin Konusu

Taksi şoförlüğünden özel şöförlüğe geçen Jimmy Tong (Jackie Chan), playboy milyoner Clark Devlin’in (Jason Isaacs) emrinde çalışırken tek bir kural olduğunu öğrenir: Devlin’in kıymetli smokinine asla dokunma! Fakat Devlin “kaza” ile meydana gelen bir patlama sonucunda yaralanıp hastaneye kaldırılınca smokini Jimmy giyer ve kısa sürede bu sıradışı giysinin olağanüstü özelliklere sahip olduğunu keşfeder. Jimmy o andan itibaren en az kendisi kadar deneyimsiz ortağıyla (Jennifer Love Hewitt) ile birlikte casusların tehlikeli dünyasına giriş yapar. O artık gizli ajandır.

Yönetmenliğini Kevin Donovan’ın üstlendiği “The Tuxedo – Smokin”in başrolünde “Rush Hour”, “Rush Hour 2” ve “Shanghai Noon” gibi filmlerin ünlü aksiyon yıldızı Jackie Chan oynadı. Diğer rollerde Jennifer Love Hewitt, Jason Isaacs, Debi Mazar, Ritchie Coster, Peter Stormare’dan oluşan güçlü bir oyuncu kadrosu kamera karşısına geçti.

DreamWorks Pictures’ın sunduğu filmin yapımcılıklarını John H. Williams ile Adam Schroeder gerçekleştirdi. Senaryosunu Michael J. Wilson ile Michael Leeson’ın yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini Stephen F. Windon; kurgusunu Craig Herring; prodüksiyon tasarımlarını Paul D. Austerberry ve Monte Hallis; kostüm tasarımlarını Erice Edell Phillips üstlendi. Filmde başlıbaşına bir karakter işlevini gören bilgisayar destekli smokinin tasarımlarını ise Giorgio Armani yaptı.

Açıklar

PRODÜKSİYON NOTLARI
“The Tuxedo” şimdiye dek izlediğimiz tipik Jackie Chan filmlerinden tamamen farklı bir film. Aksiyon ağır...
Devamı için tıklayın...
PRODÜKSİYON NOTLARI
“The Tuxedo” şimdiye dek izlediğimiz tipik Jackie Chan filmlerinden tamamen farklı bir film. Aksiyon ağırlıklı yapımlarıyla hayranlarının gönlünü fetheden Jackie Chan, bu filmde ilk kez olarak beceriksiz ve gözü yukarılarda bir karakterin portresini çizdi. Ünlü aktör elbette hayranlarının çok sevdiği o hareketlerini yine yapıyor ama kişiliğini bu kez giydiği elbise belirliyor.
Jackie Chan “The Tuxedo”da sonradan gizli ajan olan Jimmy Tong adlı bir taksi şoförü rolünde kamera karşısına geçti. Jimmy’nin özel şoförlüğünü yaptığı Clark Devlin çok zengin bir sanayicidir. Ancak perde arkasında başka bir görevi daha vardır. CSA bünyesinde gizli ajan olarak çalışmaktadır. Devlin günün birinde kaza geçirir ve devre dışı kalır. Ancak kaza geçirmeden önce kıymetli smokinini Jimmy’e vermiştir. Jimmy kısa sürede bunun herhangi bir smokin olmadığını keşfeder.
Teknolojinin en son yenilikleriyle donatılan bu smokin milyonlarca dolar değerindedir ve kullananı yumruk ve tekme atmaktan, şarkı söylemeye ve dans etmeye kadar üstün niteliklerle donatacak biçimde tasarlanmıştır. Kısacası bu smokin sıradan bir taksi şoförünü olağanüstü bir gizli ajana dönüştürecek her türlü özel niteliğe sahiptir.
Jackie Chan şimdiye dek oynadıklarından farklı bir rol fırsatı sunduğu için “The Tuxedo” projesine sıcak baktığını belirterek şunları söylüyor: “Daha önce oynamadığım bir roldü ve beni filmi yapmaya iten sebep buydu. Senaryo eğlenceli, canlandıracağım karakter ilginçti. Bir polisi değil, sıradan bir taksi şöförünü oynuyordum. Giydiği smokin ile her türlü özel şeyi yapabilen, bir anda süper casusa dönüşen bir taksi şöförü.”


Jackie Chan gibi uluslararası bir mega starın varlığı sayesinde birçok ünlü ismin “The Tuxedo” projesiyle ilgilenmesi kaçınılmaz sonuçtu. Bunlardan birisi de yönetmen Kevin Donovan oldu. Projeyle ilgilenmesine Chan’in varlığının sebep olduğunu kabul eden Kevin Donovan, “Gerçekten inanıyorumki dünya üzerinde bu rolü Chan’in deneyiminde yapabilecek başka aktör yok. Onun fiziksel kapasitesinde başka biri olduğunu sanmıyorum, bu adam harika. Hepsinin ötesinde o, bu endüstriye adım atmış en iyi insanlardan biri” diyor.
“The Tuxedo”nun yönetmenliğini üstlenen Kevin Donovan, ismini reklam filmlerinde duyurmuştu. Bu film onun ilk uzun metrajlı film sınavı oldu. Filmin yapımcılarından Adam Schroeder, Donovan’ın çektiği yenilikçi reklam filmlerini izledikten sonra doğru kişi olduğuna ikna olduklarını belirterek şunları söylüyor: “Kevin en başından beri bu filmin ne olacağını açıkça gördü. Onunla çalışmak ve onu filmi yaparken setretmek harikaydı. Projeye harika bir görsel duyu ve stil kattı.”
MUHTEŞEM ORTAKLIK
Filmde Jimmy Thong’un ortağı çaylak kadın ajan Del Blaine rolünde Jennifer Love Hewitt kamera karşısına geçti. Güzel oyuncu filmde portresini çizdiği Del Blaine’in özelliklerini şu sözlerle açıklıyor: “CSA bünyesinde görev yapan Del Blaine’in Clark Devlin ile muhteşem bir ortaklığı var. Yeni ortağının Clark Devlin değil de, aslında kendisinden bile tecrübesiz birisi olduğundan hiç kuşkulanmıyor. Del benim oynadığım diğer karakterlerden çok farklı, bu beni heycanlandırdı. Çok akıllı ve aynı zamanda sosyal yönden ilginç. İnsanlarla iletişim kurmak onun en iyi olduğu özelliğidir diyebilirim. Onu oynamak eğlenceli oldu.”
Jennifer Love Hewitt sözlerine şöyle devam ediyor: “Del Blaine rolünün en baştan çıkarıcı tarafı sanıyorum ki aksiyon alanında yeni boyutlar keşfedebilme olanaklarını sunmasıydı. Hep aksiyon filminde rol almak istemiştim. Kişiliğimin gerçek bir erkeksi tarafı var sanırım. Bu yönümü ilk kez sergileme şansını yakalamak kaçırılmaz bir fırsattı.”
Güzel oyuncunun Jackie Chan ile ilgili düşünceleri ise şöyle: “Onunla yan yana çalışmak hoşuma gitti. Jackie’yi daima bir kahraman olarak görmüşümdür. Onun hemen hemen bütün filmlerini izledim. Saygıdeğer, komik ve filmlerinde yaptıklarının inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Onunla çalıştıktan sonra tanıdığım en mükemmel insan olduğunu hissettim. O küçük bir ışık ve enerji topu ve etrafta sekerken karşılaştığı herkesi güldürüyor.”
Jackie Chan’in de rol arkadaşıyla ilgili benzer düşünceleri paylaştığını belirterek şunları anlatıyor: “Jennifer güzel, komik ve çılgın bir kız. Beni hep güldürüyordu, hatta sahne çekimi başlarken bile. Daha çekim komutu geldiğinde gülümsemeye başlıyordu. Arkamı döndüğümde kahkaha atmaya başladığını duyunca ben de gülüyordum. Böylece çekimi kesip baştan başlamak zorunda kalıyorduk. Ama yapması gereken hareketleri öğrenme konusunda olağanüstü konsantre olduğunu söyleyebilirim. Çekimler dışında sürekli pratik yaptığını görüyordum.”
Yönetmen Kevin Donovan ise, filmin iki baş oyuncusunun birbirlerine karşı duyduğu hayranlığın olumlu sonuç getirdiğini vurgulayarak şunları söylüyor: “Jackie ve Jennifer birbirlerine hemen uyum sağladılar. Birbirlerini kışkırtıyorlar, her zaman gülmekten koparıyorlardı. Aynı zamanda, Jackie tamamlayıcı bir profesyoneldi ve Jennifer’da içi içine sığmayan, canlı, dış görünümüne rağmen aşırı becerikliydi. Her ikisi de çok tecrübeli ve akıllıydı. Tüm bu özellikler bir araya gelince, benim için çok önemli olan iki karakter arasındaki kimyasal çekim olayına önemli katkı sağladı.”
JAMES BOND GİBİ BİR AJAN
“The Tuxedo”nun konu akışında Jennifer Love Hewitt’in portresini çizdiği Del Blaine karakteri, birlikte çalıştığı ortağının isminin Clark Devlin olduğunu sanır. Ancak gerçek Clark Devlin başka birisidir. Filmde gerçek Clark Devlin rolünde tecrübeli aktör Jason Isaacs kamera karşısına geçti.
Isaacs filmde canlandırdığı Clark Devlin karakterini şu sözlerle tanımlıyor: “Clark Devlin uluslararası çalışmalar yapan süper bir casus. Ancak başına bir aksilik geliyor ve kendisini komada buluyor. Bunun üzerine özel şoförlüğünü yapmakta olan Jackie onun kimliğine bürünüyor. Birçokları koma sahnesinde başarılı olduğumu söylüyor. Bu sahne çok eğlenceliydi. Bilirsiniz her erkek küçüklüğünde James Bond olmayı ister. Bu da benim James Bond’luğa en yaklaştığım zamandı, hoşuma gitti.”Daha önce “The Patriot” adlı filmde kötü yürekli Albay William Jovington rolü başta olmak üzere hep kötü adam karakterlerini oynadığını belirten tecrübeli aktör, “Seyircinin nefret etmeyeceği bir rolde oynamaktan mutlu oldum. Sokakta yürürken yuhalanmayı beklemiyorum. Benim açımdan güzel bir değişiklik olacak” diyor.
Filmde tecrübeli gizli ajan Devlin karakterinin en önemli işlevi, izleyicinin nefret duygularını megolamanyak şişe suyu şirketi sahibi Diedrich Banning’e yöneltmektir. Ritchie Coster’in canlandırdığı Diedrich Banning karakterinin dünya şişe suyu kaynaklarını denetimi altına almak için aşağılık bir planı vardır.
Yönetmen Kevin Donovan, bu rol için Ritchie Coster’ın neden seçildiğini şu sözlerle açıklıyor: “Banning rolünün kime verileceği konusunda çok zaman harcadık. Sonra Ritchie geldi. Doğrusu onu çok sevdik. Londra sokak serserisiyle aristokrat ingiliz centilmenini başarıyla biraraya getirdi. Yalnız itiraf etmeliyim ki, bu sadist ruhlu ve çılgın karaktere kendisini fazlasıyla kaptırdı. Bu yüzden biraz endişelendim. Rolünün havasına öyle bir girdi ki, bir daha çıkamayacak diye korktum.”
Oyuncu kadrosunun diğer üyelerinden olan Debi Mazar da, Jackie Chan gibi bir aksiyon yıldızıyla çalışmaktan duyduğu heyecanı şöyle dile getiriyor: “Filmde oynamak istememin asıl nedeni Jackie Chan’ın varlığıdır. Portresini çizdiğim CSA ajanı Steena’nın Jackie ile karşılıklı etkileşim halinde olan bir karakter olması da hoşuma gitti. Portresini çizdiğim Steena karakterine gelince, onun akıllı, yetenekli ve işine bağlı bir tip olduğunu düşünüyorum. Olayları başlatan kişi de diyebiliriz. Çünkü Jimmy Tong’un Clark Devlin yerine işe alınmasının sorumlusu odur.”
SMOKİN NASIL HAZIRLANDI
Birçok filmde cansız nesnelerin başlıbaşına bir karakter işlevi taşıdığı bilinen bir gerçektir. Ancak smokin gibi cansız bir nesne, şimdiye dek hiç bu kadar gerçek bir karakter olarak ortaya çıkmamıştı. Yönetmen Kevin Donovan, smokin unsurunun filmde taşıdığı önemi şu sözlerle anlatıyor:
“Buradaki smokinin birtakım teknolojik üstünlükleri beraberinde getiren bir nesne olduğunu görüyoruz. Ancak smokinin işlevlerini belirlerken Dedektif Gadget’teki gibi olmamasını özellikle istedik. Bu smokinin birinci özelliği, her kim giyerse giysin onu sıradışı yeteneklerle donatmasıdır. Daha hızlı koşarsınız, doğu sporları yaparsınız, şarkı söyler ve dans edersiniz. Bunları da her zamankinden daha iyi, herhangi bir insanın yapabildiğinden çok daha iyi yaparsınız.”
Bilgisayar destekli bir smokin giyerek rol yapmak Jackie Chan açısından da iddialı bir sınavdı. Ünlü aktör çekimler sırasında yaşadığı deneyimi şöyle anlatıyor: “Hareketleri sanki kendi kontrolümde değilmiş gibi yapmam gerekiyordu. Bazen ben bir yöne giderken smokin diğer tarafa gidiyor gibi görünmeli ve ben de ‘Neler oluyor?’ havasına bürünmeliydim. Kolumu sanki başkası hareket ettiriyor gibi davranışlarım olmalıydı. Rolümü yaparken izleyicinin de bu ‘bilmeme’ unsuruna katılmasını istedim. Sadece dövüş olmamasına da özen gösterdim. Yoksa seyirci smokini giydiğim anda kavga edebileceğim şeklinde bir izlenime kapılacaktı. Bunun yerine seyircinin sürekli olarak ‘Bir sonraki sürpriz ne?’ sorusunu kendisine sormasını istedim.”
“The Tuxedo”daki sürprizlerden bazıları, Jackie Chan’in özel efektlere olan ilgisini tatmin etmesine olanak sağladı. İzleyiciler onu şimdiye dek özel efekt kullanmadan hayata geçirdiği sıradışı aksiyon sahneleriyle tanıyorlardı. Ancak ünlü aktör bu filmdeki aksiyon sahnelerini bir smokin aracılığıyla ortaya koyduğu için en başta kendi oyunculuk limitlerini zorlama şansını elde etti.
Jackie Chan’in portresini çizdiği Jimmy Tong karakteri, film boyunca bilgisayar destekli smokinin getirdiği avantajlardan fazlasıyla yararlanırken bundan mahrum olan bir karakter daha vardı. O da Jennifer Love Hewitt’in canlandırdığı CSA ajanı Del Blaine’ydi. Güzel oyuncu bu nedenle çekimlerin başlamasından önce 3 ay süreyle kavga ve aksiyon sahneleri eğitimi gördü.
Bu eğitim sırasında en büyük katkıyı Jackie Chan’den gördüğünü belirten Jennifer Love Hewitt, “Aksiyon sahneleriyle ilgili çok şey öğrendim. Ancak benim de ona bazı katkılarım oldu. Örneğin aksiyon sahnelerini başarıyla yapan Jackie Chan, sıra dans sahnelerine geldiğinde çok çekiniyordu. Oysa bence dans etmek, dünyanın en sevimli etkinliğidir. Dans ederken son derece rahatımdır. Karşılık olarak ona dans dersleri verdim. Dans sahnelerinde ‘Haydi, yapabilirsin Jackie’ diyordum.”JACKIE CHAN’İN DANS KORKUSU
Jackie Chan ise dans etmekten duyduğu korkuyu gizlemeyerek duygularını şu sözlerle dile getiriyor: “Bu sahnelerde çok gerildiğimi kabul ediyorum. Doğu sporları konusunda iyi bir sanatçıyım ama dansçı değilim. Her gece egzersiz üstüne egzersiz yapmak zorundaydım. Uykumda bile ayaklarım oynuyordu. Sinirlerimin yatışmasında Jennifer’ın büyük katkısı oldu.”
“The Tuxedo”nun çekimlerinin hemen hemen tamamı Kanada’nın Toronto kentinde gerçekleştirildi. Filmin ilk aksiyon sahnesi 40 metre yüksekliğinde beton bir silonun üzerinde çekildi. 8 gece boyunca Toronto silüetinin üzerine çıkılarak, Chan’in tüyler ürperten silodan düşüş sahnesini de içeren çekimler yapıldı. Aksiyon yükseklerden aşağılara Seaway Queen’in deniz seviyesinden 12 metre aşağıdaki gövdesine kadar indi. Bu çelik tanker aynı zamanda, su baronu Dietrich Banning için uygun bir yüzen ofis işlevini gördü.
Toronto’daki çekimler sırasında değişik mekanlar kullanıldı. Casa Loma adlı şato, Clark Devlin’in malikanesi olarak kullanılırken CSA’in ultra teknolojik binasıyla ilgili çekimler de RC Harris Su Filtreleme Fabrikasında yapıldı. James Brown konser sahneleri ise The Royal York otelinde hayata geçirildi. Guelph’deki Aberfylle içme suyu fabrikası, Banning’in üretim yeri işlevini gördü. Oshawa’daki tarihi Parkwood Estate ise şirketin yeni ürününün görkemli bir kutlamayla tanıtıldığı mekan olarak kullanıldı.
“The Tuxedo”da kullanılan detaylı setlerden birisi de, filmin en can alıcı final dövüşünün yer aldığı balık çiftliğiydi. Dev boyutlu bir örümceği çağrıştıran bu setler, Toronto’da sesli çekim yapılan stüdyolarda kuruldu.
Yönetmen Kevin Donovan, bu sahnelerin çekiminde görüntü yönetmeni Stephen Windon ve prodüksiyon tasarımcıları Paul Austerberry ve Monte Hallis ile yakın çalışma içine girdi. Bu sahnelerin çekiminde stilize ama futuristik olmayan görüntülere ulaşmayı hedeflediğini belirten yönetmen, “Gerçekçilikten uzaklaşmadan garip birşeylerin döndüğü hissini veren görüntüler yakaladık. Tasarımcılarımız gerçekten harika iş çıkardı” diyor.
SMOKİNİN TASARIMI GIORGIO ARMANI’DEN
“The Tuxedo”da kullanılan kostümlerin çoğunu Erica Edell Phillips tasarlarken filmin merkez noktasında yer alan smokini dünyaca ünlü tasarımcı Giorgio Armani hazırladı. Filmin yapımcılarından Adam Schroeder, Armani ile nasıl bir çalışma yaptıklarını şöyle anlatıyor:
“Smokinin film için ne anlama geldiğini bildiğimiz için Giorgio Armani’ye gittik ve katılımının bizler için ne anlama geleceğini kendisine anlattık. Jackie Chan ile çalışacağı için heyecanlandı. Smokini dizayn etmeyi kabul etti. Smokinin modern kıvrımlı klasik çizgisine yakından bakacak olursanız Armani’nin kendisine özgü çizgisini göreceksiniz.”
Ayrıca Chan’in filmin sonunda giydiği smokin de Giorgio Armani’nin erkek koleksiyonundan seçildi. Jennifer Love Hewitt de çekimler sırasında Giorgio Armani ve Emporio Armani koleksiyonlarından pek çok değişik kostüm kullandı.
Giorgio Armani tarafından tasarlanmış teknoloji harikası bir smokinin başrolde oynadığı böyle bir film için belki “İnsanı gösteren elbiseleridir” sözünü öne çıkaran bir yapım olduğu öne sürülebilir. Ancak bu noktada yönetmen Kevin Donovan devreye girip son sözünü söylüyor: “Bence filmin ana mesajı dış etkenlerdir. Dış etkenden kasıt, bir elbise ya da başka bir şey olabilir ama bunların bizim kişiliğimizi göstermesi gerekmez. Unutmayalım ki elbiseleri de yapan insandır.”

Smokin Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 18 Yorum
 • Film Notu 10/10
  hazal 2.11.2006 19:53:00
  bayılıyorum ben bu adama ya izlemediğim filmi kalmadı valla her defasında dahada güzel filimler yapıyor.
 • Film Notu 10/10
  jackie chan 20.10.2006 19:44:00
  Ben Jackie Chan%%1%i benden çok seven birisi olduğunu sanmıyorum.Ben tam bir Jackie Chan hastasıyım bu filmi de güzeldi ama aslında daha gerçekçi filmlerini daha çok seviyorum.Kung_fu hayalleriyle yaşıyorum.Jackie Chan%%1%i bi görbilsem ah be ahh.
 • Film Notu 10/10
  azat fırat 16.10.2006 22:05:00
  jackie chan wala billa çok güzel dövüşüyor. dostumdövüşüne hayranım
 • Film Notu 10/10
  tuba 6.10.2006 11:43:00
  bir insana smokin bu kadar yakısır walla o kızın yerin de olmak isterdim jennifer lowe dublörde yok çok tatlısınnnnn ne güzel döwüsüyo jet li gibi ciddi deil olmasın zaten herkese yakısan war dimi ama jet li de güzrel dimi arkadaslarrrrrrrrrrrrrrr
 • Film Notu 10/10
  nazan 7.09.2006 18:41:00
  ben chaki chan hastasıyım hiçbir filmini kaçırmam smokin de süperdi herzamanki gibi.tanışma fırsatım olsa koşa koşa giderdim
 • Film Notu 10/10
  azat fırat 28.08.2006 19:08:00
  jackie chana çok güzel dövüşüyor
 • Film Notu 10/10
  sibelim 29.07.2006 00:27:00
  jackie chan çook muhteşem film yaptıgı için filmlerini izlemeye doyamıyorum ve her filmmin cd leri alıp tekrar tekrar izliyorum ve filmleri hakkında ki yorumlarım herzamanki gibi muhteşem.......oluyor.....
 • Film Notu 10/10
  emrah_Jackie_Meı_Oksu 9.07.2006 12:37:00
  Selamlar.. Film gercekten cok guzel oldugu ıcın ızlemye doyamadık Jackie Chan cok guzeldı
 • Film Notu 10/10
  selma çiçek 25.06.2006 18:03:00
  süper film yapıyor. jackie chana hayranım
 • Film Notu 10/10
  EBRU PİLTEN 28.05.2006 13:19:00
  ben zaten chaki chen filmlerini çok beğeniyorumm bu filmde en az diğerleri gibi muhteşem ben chaki chan in filmdeki başrol oyuncusu bayanla bir film daha çekmesini istiyorum :)

Smokin Filminin Oyuncuları