Stare Yıldırım

Stare Yıldırım

Stare Yıldırım
Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 1.1.1985

Doğum Yeri: Ardahan, Türkiye

Türk oyuncu, senarist, yapımcı ve yönetmen.

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden 2001 senesinde mezun oldu. Eğitimine California Üniversitesi Film departmanında devam etti. Los Angeles’ta sinema filmlerinde yönetmen yardımcısı, yürütücü yapımcı ve senaryo doktoru olarak çalıştı. Walt Disney Stüdyoları Uluslararası Film Alım- Dağıtım ve Hukuk bölümünde çalışırken geçirdiği trafik kazası sonucu Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. 

2006-2009 tarihleri arasında Medyavizyon Film Yapım departmanını kurdu ve yöneticiliğini üstlendi. Bu dönemde Beyaz Melek, Yaşamın Kıyısında, Polis, Küçük Kıyamet gibi filmlerin izleyici ile buluşmasına katkıda bulundu. 2009 senesinde JCI, Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından Türkiye’nin Genç Liderleri yarışmasında Kültürel Başarı dalında birinci olan Yıldırım, aynı organizasyonun dünya finallerinde son 30′a kalarak Türkiye'yi bu alanda temsil etti. Mart 2010 tarihinde Hindistan Ticaret Odası'nın düzenlediği bir organizasyonda T.C. Kültür Bakanlığı'nı temsilen aralarında Meltem Cumbul, Mine Vargı gibi isimlerin de olduğu 10 kişilik Türk heyetine başkanlık yaptı. 

Yapımcısı olduğu Sarıkeçililer Anadolu’nun Son Göçerleri, Ekim 2010′da Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film ödülünü kazandı. Ortak yapımcısı olduğu Türk Yunan İspanyol yapımı uzun metraj sinema filmi DOS, 2011 New York Film Festivali dahil başka festivallerde de En İyi Film ve Halk Jürisi ödüllerini kazandı. Eylül 2012'de 10 seneden sonra film setlerine yönetmen olarak dönüş yaptı. Yapımcı ve yönetmenliği birleştirdiği ilk film, yaklaşık 130 yönetmen arasından seçilerek 50 Kisses isimli İngiliz yapımı uzun metraj sinema filmine dahil oldu. Amerikalı Ken Lemm tarafından yazılan ve İngilizce çekilen filmdeki 3 başrolden bir tanesi Stare’nin karşı komşusuydu. Tek kelime İngilizce konuşmayan yaşlı adama, yine hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan bir genç kadın eşlik etti. Film 14 Şubat 2014′te Londra’da gala yaptı ve projeyi düzenleyen Londra Senaryo Yazarları festivali diğer 25 yönetmen arasından Stare’yi En İyi Yönetmen ödülüne layık buldu. 

Kasım 2012'de bir TV kanalı için çektiği pilot bölümde 5 yaşında bir kız çocuğu ilk oyunculuk deneyimini başrolde Ayla Algan ile paylaştı. Kanal projeye destek oldu ve 2013 senesinde üç filmi hayata geçirdi. 2013 Şubat ayında Berlin Film Festivali tarafından Yetenek Kampüsüne davet edildi. Oyuncu Belçim Bilgin ile birlikte Berlin Film Festivalinde Türkiye’yi temsil etti. Stare aynı zamanda film sektöründe birbirine iş paslamak isteyenler için kurduğu 1500 üyeli bir web sayfasının da yöneticiliğini yapmaktadır. 

Çocukluğundan beri arkadaşlarına özel konserler veren Yıldırım, en önemli amaçlarından birinin film yapmak değil, harika insanlar ve deneyimlerle dolu, onurlu bir hayat yaşamak olduğunu her fırsatta dile getirmektedir.

Filmografi

Yönetmen

2018 Batlır 
2014 50 Kisses
2012 That Good Night (Kısa Film)

Yapımcı

2018 Batlır
2014 50 Kisses
2012 That Good Night (Kısa Film)
2011 Dos
2010 Anadolu'nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer (Belgesel)
2010 Anadolu'nun Kayıp Şarkıları (Belgesel)
2007 Polis

Senaryo

2018 Batlır

Oyuncu

2003 Gang of Roses

Ödülleri

2010 Altın Portakal Film Festivali - En İyi Belgesel Film Ödülü, Anadolu'nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer
2010 New York Film Festivali - En İyi Film Ödülü, Dos
2010 New York Film Festivali - Halk Jürisi Ödülü, Dos

Görev Aldığı Yapımlar

  • Batlır, 2017, Yönetmen, Senarist, Yapımcı

Stare Yıldırım Fotoğrafları

Stare Yıldırım Haberleri