Kahramanların gerçekte çok az destek gördüğü dünyamızda Erin Brockovich'in hikayesi, insan gücünü gösteren ve ısrarla başarı için çalışıldığında neler yapılabileceğinin bir örneği sayılır.

Tatlı Bela filminin senaryosu, gerçek bir hikayeye dayanılarak oluşturuldu.

İki defa boşanan üç çocuklu bir anne parasız, işsiz umutsuz anne Erin Brockovich (Roberts) oldukça güç durumdadır. Kendi hatası olmayan bir otomobil kazasına karıştıktan sonra avukatı onun için iyi bir sonuç almayı başaramayınca iyice zor duruma düşer. Gidecek bir yeri olmayan Erin, avukatı Ed Masry (Albert Finney) 'ye, kendisini hukuk bürosunda işe alması için yalvarır.

Erin, huku bürosunda miras davalarına ait dosyalardaki sağlık belgelerini incelerken bir şeyler dikkatini çeker ve araştırır. Sonunda küçük şehrin su kaynaklarına bir şeylerin bulaştığını ve bu kirliliğin ölümcül hastalıklara neden olduğunu anlar.

Erin soruna çözüm için arayışa geçer. Ama yöre halkının konu ile ilgilenmediğini görür ve dikkatlerini çekmek olmadık yollar dener. Kapı komşusu George (Aaron Eckhart) da ona yardım eder. Sonunda halkın konu ile ilgilenmesini sağlarlar.