Taylor Lautner

Taylor Lautner

Taylor Lautner
Oyuncu

Doğum Tarihi: 11.02.1992

Doğum Yeri: Grand Rapids, Michigan, ABD

Amerikan aktör, seslendirmen, model ve dövüş sanatçısı. 

Lautner en iyi Stephanie Meyer'ın aynı isimli romanlarından uyarlanan Alacakaranlık Efsanesi film serisindeki Jacob Black rolüyle tanınır.

Taylor Lautner, 11 Şubat 1992 tarihinde, Grand Rapids, Michigan, ABD’de dünyaya geldi. Babası Daniel sivil havacılık pilotu, annesi Deborah ise bilgisayar yazılım şirketinde çalışan bir yazılımcı olan Lautner, çocukluğunu Hudsonville, Michigan’da geçirdi. Anne tarafından kanında kızılderili unsurlar bulunan Lautner, Makena adlı kızkardeşi ile beraber Roma Katoliği mezhebi kurallarınca büyütüldü.
Altı yaşındayken karate eğitimine başlayan Lautner, 18 yıllık geçmişi olan çocuklara yönelik T.V. dizisi Power Rangers’da rol almış olan karate hocasının aracılığıyla genç yaşta oyunculuk kariyerine başladı. Genç oyuncunun rol aldığı ilk film, T.V. için çekilmiş olan 2001 yapımı Shadow Fury oldu. Oyunculuktaki ilk yılları T.V. filmlerinde aldığı ufak rollerle geçen Lautner, ilk büyük çıkışını Cheaper by the Dozen II adlı sinema filminde Steve Martin ile beraber oynama şansını elde ederek yakaladı.

Taylor Lautner’in başrol oynadığı ilk yapım, 2005 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Kill Bill, Desperado gibi efsanevi filmlerin arkasındaki isim olan Robert Rodriguez’in yaptığı The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D oldu. Aynı yıl içerisinde What’s New, Scooby-Doo, Danny Phantom ve Duck Rogers adlı animasyonlarda seslendirme sanatçısı olarak çalışan Lautner, 2006 yılında da iki T.V. filminde oyuncu olarak rol aldı.

Genç oyuncunun Holywood starları arasına girmesi ise, Stephenie Meyer’ın aynı adı taşıyan çoksatan romanından uyarlanan The Twilight Saga (Alacakaranlık Efsanesi) adlı film serisindeki Jacob Black karakteri ile gerçekleşti. Twilight’da Kristen Stewart ve Robert Pattinson ile beraber kamera karşısına geçen başarılı oyuncu, serinin bu ilk filminde ufak bir rolde yer aldı. 2009 yılında vizyona giren serinin ikinci filmi New Moon için toplam 12 kilo alan ve kaslı bir görünüme kavuşmak için vücut çalışan Lautner, kurtadamların liderini canlandırdığı film sayesinde dünya çapında pek çok hayrana sahip oldu. Serinin üçincü filmi Eclipse’in 2011 de 18 Kasım da vizyona giren Breaking Dawn part 1 in ve 16 kasım 2012 de vizyona girmiş olan Breaking Dawn part 2 kadrosunda bulunan oyuncu ayrıca 2010 yılının gözde romantik komedi filmlerinden Valentine’s Day’de rol arkadaşı Taylor Swift ile beraber öpüştüğü sahne ile MTV Sinema Ödülleri’nde En İyi Öpüşme’ye aday gösterildi.

Aynı zamanda 30 Aralık 2011 de vizyona giren aksiyon filmi olan Abduction(Kaçış) da Lily Collins ile başrol oynadı.
– Özel hayatı ile ilgili olarak lise çağlarında iken Sara Hicks ile bir ilişkisi olmuştur ve Taylor'ın oyunculuk hayatı başladıktan sonrada bir süre ilişki yaşamışlardır. Sara ile devam eden bir arkadaşlığı vardır. Ayrıca Taylor Swift ile [- Aralık 2009 Temmuz 2009] aralıkta bir ilişkisinin olduğu, daha sonra Selena Gomez ile ilişkisi başlamıştır. Abduction daki rol arkadaşı Lily Collins ile bir süre birlikteliği olduğu bilinmektedir.
–Soyadı 'Lautner' Alman kökenlidir. Ve kökeninde Kızılderilik vardır .
–O on bir yaşına kadar O Hudsonville, Michigan Jamestown İlköğretim Okulu'na gitti
–Taylor, yedi yaşından itibaren, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok karate turnuvası kazandı, keskin bir dövüş sanatçısı.
–Robert Pattinson ve Kristen Stewart ile birlikte Taylor Lautner inde 3 Kasım 2011 tarihinde Los Angeles, California Graumann da Çin Tiyatrosu önünde çimento ile el ve ayak izi yerleştirdi.

Ödülleri ve Aday Gösterildiği Yarışmalar
2010: - Kids Choice Ödülleri - Jacob ve Bella En iyi çift 'New Moon' için
- Kids Choice Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu 'New Moon' için
- KidsPicks - En İyi Erkek Oyuncu
- Peoples Choice Awards –Breakout Male Actor (en iyi çıkış yapan erkek oyuncu)
- Peoples Choice Awards – Best Movie Team for ‘New Moon’ (en iyi film takımı 'New Moon')

2009: - MTV Movie Awards – Nominated for Breakthrough Male Performance for Twilight – did not win(Alacakaranlıkta olağanüstü performans gösteren Erkek)Kazanamadı
- Scream Awards – Breakthrough Performance Male (Olağanüstü Performans Gösteren Erkek)-
Teen Choice Awards – Choice Movie: Fresh Face Male (yeni yüz erkek)
2006: - Young Artist Awards – Nominated for Best Performance in a Feature Film (Comedy or Drama) – Leading Young Actor – did not win (Öncü erkek Oyuncu) Kazanamadı.

Görev Aldığı Yapımlar

Taylor Lautner Fotoğrafları

Taylor Lautner Haberleri