Yönetmen: Salvatore Piscicelli
Oyuncular
Yapım Yılı: 1999
Vizyon Tarihi: 26 Haziran 2000 Pazartesi
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: İtalya
Orijinal Adı: Il Corpo dell'anima

Ten ve Arzu Filminin Özeti

Ernesto, karısının ölümünden beri yalnız yaşayan hiç çocuğu olmayan 64 yaşında zengin bir yazardır. Kendi halinde ve sosyal ilişkilere pek yatkın olmayan Ernesto bu seçiminden memnun görünmektedir.

Bir süredir çalışmıyor olmasına rağmen bir film yönetmeni kendisinden Avilla’lı Terresa’nın hayatı üzerine bir senaryo hazırlamasını ister. Yarım gün çalışan Filipinli temizlikçi kadın işi bıraktıktan sonra yan komşuda çalışan genç Luana’yı işe alır. Luana kasabanın fakir mahallelerinden gelme bir genç kızdır. Beceriksiz ve eğitimsiz olmasına rağmen hayat doludur. Ve de oldukça baştan çıkarıcı.

Ernesto başta karmaşık hislere sahiptir. Onu bazen itici bazense çekici bulsa da kendini zamanla olacaklara bırakır. Kısa bir süre sonra ikisi birbirlerine aşık olurlar. Ernesto onu daha uzun süre çalışması için ikna eder. Ama birbirlerine gittikçe daha çok yakınlaştıklarında Luana’nın tavırları garipleşir. Cinsel sapkınlıkları ortaya çıkar. Ewrnesto artık onu kıskanmaya başlamıştır.

Çekim Bilgileri

Yaşını başını almış, görmüş geçirmiş, entellektüel bir adam, birazcık kambur ve geçmişe dair kırgınlığı var... zamanla kendi kabuğ... Devamı için tıklayın...
Yaşını başını almış, görmüş geçirmiş, entellektüel bir adam, birazcık kambur ve geçmişe dair kırgınlığı var... zamanla kendi kabuğuna çekilmiş, işi oluruna bırakarak dünya faniliklerinden vazgeçmiş, ölmeyi bekleyen kırgın bir adam. Hastalıklı aksak bedeniyle bir adamın, tekrardan yaşam sevincini, gençliğinin enerjisini dinçliğini bulması, uzun zamandır uykudaki arzularının kazanımı... ve bunların tümünü kazandıran bir su periciği... şehrin kenar mahallelerinden gelen, kaba görgüsüz, buram buram cinsellik kokan, davetkar, şehvetli bir genç kız... herhangi bir yerden aldığı bir diploması yok, kara cahil ancak bedenlerdeki neşenin, yaşama sevincinin tahsisinde, bir eşi benzeri yok.

Şaşırtıcı olarak Salvatore Piscicelli filminde ne yaşadığımız çağın ne de kültürün yozlaşmasından bir kaçışı öngörmüyor, yaptığı şey; daha ziyade, hayatı olduğu gibi, belirtileriyle birlikte vermek... tıpkı niyeti iyi, gözü kara, yeni yetme bir genç ve onun heyecanı gibi. Basitce bir aşk hikayesi değil anlattığı ya da bir yok oluş ne de bir karanlıklardan aydınlığa çıkış öyküsü, bir kurtuluş değil. Filmdeki olaylar, Ernesto'nun
( Roberto Herlitzka ) adeta manastır keşişininki gibi sakin ve bir o kadar da renksiz geçen hayatına, kenar mahalle dilberlerinden Luana'nın ( Rafaella Pozzo ) girmesini ve hayata dair herhangi bir beklentisi olmayan Ernesto'nun o vakte kadar sürdürdüğü mantıksal dizimini terk ederek, bilinç düzeyine ulaşmasını konu ediniyor.

Ancak Ernesto'daki, egonun kırılarak ayma-bilinçlenme sürecine geçişi rahat olmayacaktır, zira; ikisi arasındaki ilişkinin içinde, toplumun atfettiği sınıfsal farklılıklar ve onlarla birlikte, alışıla gelinen şablonik davranış şekillerinin onur kırma, aşağılanma pahasına un ufak olması yer alır. Bu motivle, Ernesto yılların birikimi seçkin kültürel ve tadımsal zevklerini, seçimlerini, gustosunu bırakarak ait olduğu sınıfa dair bağlarını koparıp, hem eski arkadaşlarından hem de Luana'dan gelecek hor görülmelere aldırmayacak ve önüne ne konmuşsa onu yiyecektir. Uykusuz geçen gecelerin neticesinde adeta abondane olunmuş bir ruh hali, devamındaki bir çakır keyiflik, -belki şu halde kalsa iyi olacak- ancak karşılığında ödenen bedeli yüksek, çilekeş Rahibe Teresa'nın yaşantısını andırır türden aktiviteler... acılara, aşağılanmalara katlanan bir mantık. Tüm bu olan bitende etkin olan onun için bayağı sıfatı yakışabilecek, ağzından çıkan ruhsuz sözleriyle, yaptığı hoppalıklarla zavallı Ernesto'nun yüreğine indirebileceği gibi onu bir zevk denizine sürükleyebilecek, gel-gitlerle dolu, gizemli, mistik Luana.

Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 5/10
    özgen laleci 3.8.2000 14:57:00
    kendiyle küsmüş bir adamın cinsel arzu ve isteklerini birine aşık olark tatmin etmesi .sıradan bir aşk hikayesi ama içinde erotizm var.

Ten ve Arzu Filminin Oyuncuları


Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor