Teslimiyet

Teslimiyet (Besieged)

Puan : 7/10 3 oy
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 1998 (92 dk)
Vizyon Tarihi : 19 Mayıs 2000 Cuma
Senaryo: James Lasdun
Yapımcı Firma: Mediaset
Yapım Ülkesi: İtalya
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Besieged
Resmi Site: bacfilms.com/shandurai

Teslimiyet Filminin Konusu

Roma’nın merkezinde eski bir ev... İki yalnız insanın sığınağı. Biri içine kapanık, eksantrik bir İngiliz erkek, diğeri 20’li yaşlarının başında geçmişle ilgili kaygılarını gelecekle ilgili umutları ile örtbas etmeyen çalışan Afrika’lı genç bir kadın... Ve Teslimiyet...

Kinsky(David Thewlis)piyanosunun ardına saklanmaya çalışmaktadır. Onun tek arkadaşı Bach, Mozart, Grieg’dir. Shandurai (Thandie Newton) ise Kinsky’nin evine çok uzaklardan gelmiş ve doktor olmak için üniversitede okuyan bir öğrencidir. Evde bir oda karşılığında ev işlerini yapması için anlaşmışlar ve garip bir birlikteliğe başlamışlardır.

Hayatlarının, bu garip dönemde bir şekilde çakışması, aralarındaki gelgitler, sırlar, birbirlerine yaptıkları dokundurmalar, karşılıklı hissettikleri çekicilik ve bunu yadsımaları Mozart ile Papa Wempa’nın çarpışması gibidir.

Eski bir ev, bir adam, bir kadın ve bir piyano... Ve dışarıda nefis bir bahar eski yüzyılın sonlarını kutluyordu.

İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci’nin son filmi olan Besieged-Teslimiyet daha önceki filmleri olan THE CONFIRMIST, LAST TANGO IN PARIS ve THE LAST EMPEROR’ dan hatırlayacağımız tarzını yansıtıyor.

James Lasdun’un hikayesinden Clare Peploe tarafından sinemaya uyarlanan film 1998 yılında Roma’da ve Kenya’da çekilmiş. Başrollerini Thandie Newton(Beloved, Interview with the Vampire, Flirting )ve David Thewlis (Total Eclipse, Naked , Seven Years In Tibet) paylaşıyorlar.

YÖNETMEN: BERNARDO BERTOLUCCI

1941 yılında Parma’da doğan yönetmen sanatla uğraşmaya karar verdiğinde asıl amacı bir şair olmaktı. 1961 yılında yönetmen Pier Pasolini ile tanıştırıldı. Yönetmenin ACCATONE isimli filminde yönetmen yardımcılığı yaptı. Bir sonraki yıl ilk senaryosu olan THE GRIM REAPER (‘La Commare Secca)’yı yazdı. Film Venedik Film Festivalinde başarı kazanınca 1964 yılında BEFORE THE REVOLUTION onu takip etti.

1967’de Sergio Leone için ONCE UPON A TIME IN THE WEST’in hikayesini sinemaya uyarlayan yönetmen , 1969’da THE SPIDER’S STRATAGEM ve hemen ardından da Alberto Moravia’nın kitabından uyarlanan THE CONFIRMIST’i yönetti. 1973 yılında çok büyük ilgi gören, başrollerini Marlon Brando ve Romy Schneider’ın paylaştıkları LAST TANGO IN PARIS ile eleştirmenlerden tam not alan yönetmen, 1976 yılında bu başarısını modern bir epic olan 1900 ile devam ettirdi. Başrollerini Robert De Niro ve Gerard Depardieu’nun paylaştığı ve solcu ve Faşist iki jenerasyonun çarpışmasını anlatan film, film tarihine de altın harflerle yazıldı. Ardından yönettiği LA LUNA, TRAGEDY OF A RIDICULUOS MAN filmleri de Bertolucci’nin yükselen kariyerini tamamlayıcı rol oynadılar.

1985 yılında 5 yıllık bir hazırlık devresi geçirdiği, Çin’in son imparatoru olan Pu Yi’nin hayatını anlattığı THE LAST EMPEROR ile yine sinema gündemine bomba gibi düşen Bertolucci filmin 9 Oscar’ı birden bünyesinde toplaması ile kendini kanıtlamış oldu. 1990’da yönettiği THE SHELTERING SKY, 1992’de LITTLE BUDDHA, 1995’de STEALING BEAUTY ise yönetmenin diğer filmleridir.

Teslimiyet Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 3 Yorum
 • Film Notu 7/10
  djowl 24.04.2009 20:34:00
  Bernardo Bertolucci yine yapacağını yapmış. Batı ve Afrika aşkını bir odaya kapatıp sınıfları inciltmeden belli edip imkansız aşkı ortaya çıkarmış.Yanlız film içinde dinletilen afrika müziklerini kim söylüyorsa gerçekten şahane. Bileniniz varsa, hangi sanatcı söylüyorsa yazmanız mümkünmü. Şimdiden tşkler. İzlemeyenler varsa; tarzınızda Bruce Willis'in oynadığı The Story of Us tarzıysa kesin izleyin...
 • Film Notu 10/10
  harun doyranlı 11.05.2006 13:22:00
  super fılm bı fılm bana bı sekılde dvd ulastırırsanız cok memnun olurum Harun Doyranlı
 • Film Notu 10/10
  helinnur 25.06.2000 17:52:00
  günlük hayatta yaşanan ve itirafı kolay olmayan bir konu,çok beğebdim,

Teslimiyet Filminin Oyuncuları