Theodoros Angelopoulos

Theodoros Angelopoulos

Theodoros Angelopoulos
Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 27.4.1936

Ölüm Tarihi: 24.1.2012

Theodoros Angelopoulos (Yunanca:Θόδωρος Αγγελόπουλος ) Yunan sinemasının Costas Gavras ve Costas Ferris ile birlikte öncü yönetmeni. Sanatsal sinemanın en önemli çağdaş temsilcilerindendir.

Mitololojik göndermelere bol yer verilen filmlerinde, daha çok bireyden hareketle tarihsel bağlam içinde toplumsal olaylar konu edilmektedir. Özellikle entelektüel bireyin yaşama dair ızdırapları ve düş kırıklıkları işlenir. Filmlerinde geniş plan çekimler ve uzun sekanslar çokça yer alır. Çoğunu Eleni Karaindrou'nun müziklediği filmleri arasında şunlar sayılabilir: 36 Günleri, Avcılar, Kumpanya, Kitera'ya Yolculuk, Arıcı, Puslu Manzaralar, Leyleğin Geciken Adımı, Ulis'in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır, Zamanın Tozu.

Theo Angelopoulos, 20-26 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen 17. Altın Koza Film Festivali'nin onur konuğu olarak Adana'ya gelmiş ve ödül törenine katılmıştı. Bu festivalde yönetmenin 'Kiteraya Yolculuk', 'Arıcı', 'Leyleğin Geciken Adımı', 'Ulis'in Bakışı', 'Sonsuzluk ve Bir Gün', 'Ağlayan Çayır' ve 'Zamanın Tozu' adlı filmlerinin 'Balkanların Belleği - Theo Angelopoulos' adlı özel bir bölümde gösterileceği ilân edilmiştir.

Görev Aldığı Yapımlar

Theodoros Angelopoulos Haberleri