Tim Allen

Tim Allen

Tim Allen
Oyuncu, Seslendirme, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 13.06.1953

Doğum Yeri: Denver, Colorado, ABD

ABD'li komedyen, aktör ve seslendirme sanatçısı.

Allen, işci Martha Katherine ve emlak acentesi Gerald M. Dick 'in oğulları olarak Denver, Colorado'da doğdu. Babası bir trafik kazasında öldüğünde Allen 11 yaşındaydı. İki yıl sonra annesi yeniden evlenince altı çocuğuyla birlikte Michigan, Detroit yakınlarındaki Birmingham kentinde yeni eşi ve eşinin üç çocuğunun yanına taşındı. Allen, Birmingham'da Ernest W. Seaholm Lisesi'ne kaydoldu. Burada tiyatro ve müzik sınıflarına devam etti ve çok sevdiği klasik piyanoyu öğrendi. Daha sonra Kalamazoo kentindeki Western Michigan Üniversitesi'ne devam etti.

Allen, kariyerine komedyen olarak başladı. Arkadaşlarının da desteğiyle Detroit'te komedi klüplerine devam etti ve Gary Thison'ın Some Semblance of Sanity adlı şovu gibi yerel televizyonlarda ve kablolu yayınlarda gözükmeye başladı. Daha sonra Los Angeles'a gitti ve ünlü Komedi Dükkanı (The Comedy Store) üyesi oldu. Stand-up'larda, talk-şovlarda ve filmlerde görünmeye başladı.

ABC kanalında gösterilen Home Improvement (1991-1999) adlı dizide Tim 'The Tool-Man' Taylor olarak oynamasıyla ünlenmeye başladı. 1994 yılında The Santa Clause filmi ve çok satan kitabı Don't Stand Too Close to a Naked Man ile kariyerini sağlamlaştırdı. Devam eden yılda Toy Story adlı filmde Buzz Lightyear adlı karakterin seslendirmesini üstlendi. Allen daha sonra birçok filmde rol almaya başladı. Oyuncunun Hollywood Şöhret Yolu'nda yıldızı bulunmakta ve Disney Efsaneleri arasında sayılmaktadır.

Allen, 1978 yılında aktör Gary Busey ile birlikte kokain ve marihuana satışı ile ilgili olarak tutuklandı. 1979 yılında ikinci kez tutuklandı. Bu kez Kalamazoo-Battle Creek Uluslararası Havaalanında yine kokainle yakalandı. Sandstone, Minnesota'da 28 ay hapiste kaldıktan sonra 1981'de serbest kaldı. Üçüncü kez tutuklanması ise 1997 yılında alkollü otomobil kullanması nedeniyle oldu.

Allen, Episcopal kilisesi üyesidir. 1984 yılında evlendiği Laura Deibel ile 2003 yılında boşanmıştır. Katherine adlı kızları ise 1989 doğumludur.

Görev Aldığı Yapımlar

Tim Allen Fotoğrafları

Tim Allen Haberleri