Timuçin Esen

Timuçin Esen

Timuçin Esen
Oyuncu

Ankara Ted Koleji mezunudur. Aslen Niğde'lidir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne geçer. İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi almıştır. Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema - yönetmenlik üzerine master yapmıştır.Ayrica Amerika’daki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.


Öğrencilik yıllarında 'Çıkmaz Sokak' adında, orta metrajlı bir film çekmiştir. Bu film de Engin Günaydın ve Olgun Şimşek rol almıştır. Konusu; varoşlarda geçen, değişik anlatımı olan filmin bir kısmı digital çekimle yapılmiş, belgesel agırlıklı bir filmdir.Türkiye’ye döndükten sonra, Gurbet Kadını dizisinde “Hakkı Ağa” rolüyle gönüllerde taht kuran oyuncu, dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen’le beraber Gönül Yarası adlı sinema filminde rol almıştır. Bu filmde; gözü kara, aşkı için dünyayı yakacak bir adam olan “Halil” karakterini canlandıran Esen,canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve SİYAD(Sinema Yazarları Derneği)'da“ En iyi Yardımcı Erkek oyuncu ödülünü almıştır.


Sonrasinda yonetmenligini Uğur Yucel'in yaptigi Yazi Tura adli filmde asker rolünü canlandirmistır. Hırsız - Polis adlı dizide; ideallerinin peşinden giden, adaleti gerçekleştirmek için çalışan, kendini tümüyle işine adayan, ama ‘Mavi’ bir aşkla karşılaşan “Çınar” rolüyle izleyicilerin beğenisini toplamistir. Timuçin Esen bu rolüyle birçok ödül almıştır. 2006-2008 yılları arasında Melih Cevdet Anday'in eseri olan Mikado'nun Çöpleri isimli tiyatro oyununda rol almıştır. SanatçıTolga Örnek'in yönetmenliğini yaptığı Labirent filminde Meltem Cumbul'la tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu filmde Esen,Fikret adındaki bir istihbaratçıyı canlandırmıştır.Sanatçı bu rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

Ayrıca sanatçının 18.02.2011 yılında çıkardığı 'Mayhoş' adında bir albümü vardır. Galip Derviş isimli dizinin jenerik müziğini seslendirmektedir.

Filmler

Senin Hikayen 2013
Kumun Tadı 2012

Labirent 2011

Gönül Yarası 2005

Yazı Tura 2003

Deliyle Geçen Gece 2003

Diziler

Vicdan 2013-

Hırsız Polis 2005-2007

Gurbet Kadını 2003-2004

Tiyatro Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]


Mikado'nun Çöpleri 2006-2008


Aldığı Ödüller

17.Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri Ayhan Işık Özel Ödülü 2012,Labirent

Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu(Aday) 2012,Labirent

11.Afife Jale Tiyatro Ödülleri 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Aday) 2007,Mikado'nun Çöpleri

44.Antalya Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası

Siyad En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası

33. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu 2005,Hırsız Polis

Magazin Gazetecileri Derneği(MGD)13. Altın Objektif Ödülleri 'Yılın En İyi Sinema Oyuncusu' Gönül Yarası

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği(RTGD)28.Radyo-Tv Oskarları 'Erkek Tv Yıldızı' ödülü Hırsız Polis

Beşiktaş Lions Kulübü 'En Başarılı Erkek Tiyatro Sanatçısı' ödülü Mikadonun Çöpleri

Görev Aldığı Yapımlar

Timuçin Esen Fotoğrafları

Timuçin Esen İle İlgili Haberler

Portreler


Vizyondakiler