Tom Tykwer

Tom Tykwer

Tom Tykwer
Müzik, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 23.05.1965

Doğum Yeri: Wuppertal, Almanya

Tom Tykwer (d. 23 Mayıs 1965) Alman film yönetmeni, senarist ve besteci. En çok Run Lola Run (1998) , Heaven (2002) , Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) ve The International (2009) filmlerinin yönetmeni olarak bilinir.

Hayatı

Tykwer, Almanya'nın Wuppertal kentinde doğdu. Erken yaşlarda film dünyasına hayran oldu ve 11 yaşında çekimlere amatör Super 8 film ile başladı. Liseden mezun olduktan sonra projeksiyoncu olarak çalıştı. 1987 yılında, 22 yaşındayken, Moviemento sinemasının programcısı oldu ve saygın bir film tutkunu olan Alman yönetmen olarak biliniyor.

Kariyeri

Tykwer, Berlin'de film yapımcısı Rosa von Praunheim ile tanıştı ve arkadaş oldu. Rosa von Praunheim Tykwer'ın kendi çalışmalarını ve hikayelerini oluşturmasını ve Tykwer'ın kız arkadaşı ile bu argumanları kayıt etmesini önerdi ve Tykwer kısa bir film çekerek kendisine gönderdi. Because (1990) , Hof Film Festivalinde tanıtıldı[2] ve izleyiciler tarafından olumlu eleştiriler aldı, Tykwer'ın işe devam etmesi için iyi bir ilham oldu. Epilog (1992) ikinci kısa filmini çekti, Tykwer bu filmde finansal zorluklar içine girdi fakat hiçbir yerde göremeyeceği film çekim teknikleri deneyimini kazandı. Tykwer senarist ve yönetmen olarak çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan, Alman televizyonlarında yayınlanan, Almanya ve uluslararası film festivalinde gösterilen Deadly Maria'yı yazdı.

1994 yılında Tykwer, Stefan Arndt, Wolfgang Becker ve Dani Levy ile birlikte X Filme Creative Pool şirketini kurdu. Tykwer ve Becker Tykwer'ın ikinci yapımı olan Wintersleepers (1997) üzerinde çalışırken Deadly Maria'dan daha komplex ve büyük bir yapım olan Life Is All You Get'in senoryosunu yazdılar. Wintersleepers, Alman sinema severler tarafından beğenildiyse ve film festivalinde Tykwer'a şöhret getirdiysede Tykwer maddi mücadele içine girdi. Tykwer yeni bir film yapması gerektiğini anladı ve 1998 yılının en başarılı Alman filmi Run Lola Run (1998) ile ABD'de 7 milyon dolar gişe hasılatı ve uluslararası şöhret yakaladı. Run Lola Run dünya çapında bir şöhret getirdiğinde Tykwer memleketi olan Wuppertal'da çekeceği yeni filmi The Princess and the Warrior üzerinde çalışıyordu. Film, bir hemşire ve eski bir asker arasında bir aşk hikayesi üzerine kurgulanmıştı. Tom bu arada Run Lola Run ve The Princess and the Warrior ın yıldızı Franka Potente ile çıkmaya başladı.

Miramax, senaryosunu Polonyalı film yapımcısı Krzysztof Kieś lowski'nin yazdığı ve Tykwer'ın yeni filmi Heaven (2002) 'ı yayınladı. Bu film, başrolde Cate Blanchett ve Giovanni Ribisi'nin oynadığı Turin ve Tuscany'de çekilen İngilizce bir filmdi. 10 dakikalık bir kısa film olan True filmini Natalie Portman ve Melchior Beslon ile çekti. Film, neredeyse hiçbir ön hazırlık yapılmadan çekildi fakat sonuç olarak ortaya küçük bir başyapıt çıktı. Tykwer'ın sonraki filmi Alman yazar Patrick Süskind'ın Koku romanını beyaz perdeye uyarlamak oldu. Film İspanyanın Figueras, Girona ve Barcelona şehirlerinde çekildi. Tykwer büyük bir bütçe ile başrollarde Clive Owen ve Naomi Watts'ın oynadığı ilk Hollywood filmi olan ve çekimleri Berlin, Milan, New York ve İstanbul'da gerçekleşen The Internationalı çekti.

Filmografi

1990 Because (Aynı zamanda Senarist/Yapımcı/Besteci)
1992 Epilog (Aynı zamanda Senarist/Yapımcı/Besteci)
1993 Deadly Maria (Aynı zamanda Senarist/Yapımcı/Besteci)
1997 Wintersleepers Diğer adı: Winterschläfer
Aynı zamanda Senarist/Besteci
1998 Run Lola Run (Aynı zamanda Senarist/Besteci)
2000 The Princess and the Warrior (Aynı zamanda Besteci)
2002 Heaven
2004 Paris, je t'aime (Aynı zamanda Besteci)
2006 Koku: Bir Katilin Hikayesi (Aynı zamanda Senarist/Besteci)
2009 The International Aynı zamanda Besteci
2010 Three
2011 Cloud Atlas

Ödülleri

• 1994: Bavarian Film Awards, En iyi yeni yömnetmen
• 1998: Bavarian Film Awards, En iyi prodüksyon
• 2005: State-Award of the Film Commission NRW
• 2006: Bavarian Film Awards, En iyi yönetmen

Görev Aldığı Yapımlar

Tom Tykwer Fotoğrafları

Tom Tykwer Haberleri