Uzay Kovboyları

Uzay Kovboyları (Space Cowboys)

Puan : 8/10 2 oy
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu
Yapım Yılı: 2000 (130 dk)
Vizyon Tarihi: 20 Ekim 2000 Cuma
Senaryo: Ken Kaufman, Howard Klausner
Yapımcı Firma: Clipsal Films
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Space Cowboys
Resmi Site: www.spacecowboys.net/
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Uzay Kovboyları Filminin Konusu

1958 yılında uzay çalışmalarında görev alan dört pilot uzaya ilk çıkan ekipte yer almayı hayal etmekteler. Ancak bu düşlerini gerçekleştirmeye zaman kalmadan ekip lideri tarafından ekipten çıkarılırlar ve daha sonra NASA kurulur.

Daha ileriye baktığımızda bu dört kafadarın ilişkileri koparmadığını görürüz. Elektrik Mühendisi (Clint Eastwood) şöleki evinde karısı ile mutlu bir hayat sürmektedir; Test Pilotu (Tommy Lee Jones) ekin biçmektedir; Dümenci (James Garner) vaftizci olmuştur; Dizaynır (Donald Sutherland) ise deniz kıyısında bir iş tutturmuştur.

Dörtlünün eski ekip patronu (James Cromwell) şimdi NASA'da misyon lideridir ve eskisi gibi aşağılıktır. Hikaye burada başlar.

Bir Rus iletişim uydusu bozulmuştur ve atmosfere girmek üzeredir. Uydunun yönlendirme kısımları söz konusu ekip tarafından dizayn edildiğinden dolayı uydu ile ilgilenme görevi dörtlüye verilir.

Çekim Bilgileri

Yönetmenliğini Clint Eatwood’un yaptığı filmin oyuncuları, ‘ Frank Corvin’ rolüyle Clint Eastwood , ‘ Hawk Hawkings’ rolüyle Tommy... Devamı için tıklayın...
Yönetmenliğini Clint Eatwood’un yaptığı filmin oyuncuları, ‘ Frank Corvin’ rolüyle Clint Eastwood , ‘ Hawk Hawkings’ rolüyle Tommy Lee Jones, ‘Jerry O’Neil’ rolüyle Donald Sutherland ve ‘Tank Sullivan’ rolüyle James Gardner.

Eastwood, aynı zamanda Andrew Lazar ile birlikte filmin yapımcılığını da üstlenmiş. Yönetmen, “Uzay Kovboyları”nda, daha önce “Unforgiven”, “ Absolute Power”, “Midnight in the Garden of Good and Evil” filmlerinde birlikte çalıştığı kamera arkası ekibiyle çalışmış. Ekipte yer alan isimlerden bazıları şunlar: Görüntü yönetmeni Jack N. Garden; yapım koordinatörü Henry Bumstead; editör Jole Cox ve besteci Lennie Niehaus. Filmin etkileyici efektleri Industrial Light & Magic tarafından hazırlanmış.

Filmin çekimlerine 1999 Temmuz ayı ortalarında başlanmış. Çekimler Ekim ortalarına kadar devam etmiş. Hikayenin ilk yıllarını kapsayan çekimler Los Angeles Bölgesinde, diğer çekimler de NASA’nın Johnson Uzay Merkezi Houston, TX ve Kennedy Uzay Merkezi Cape Canavarel, Fl. gibi mekanlarda yapılmış.

Filmin yerçekimsiz ortamda gerçekleşen sahneleri için film ekibi çeşitli simülasyonlardan geçmiş. Filmdeki uzay bölümlerinin çoğu minyatür mekik maketlerinin, hareket kontrollü kameralarla ve dijital olarak boyanmış arka planlarla çekilmesi sonucu elde edilmiş olup, bunlara bilgisayar tarafından yapılmış astronotlar ve gerçek oyuncular eklenmiş.

(Çekim Bilgileri: BiggCinema)

Uzay Kovboyları Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
 • Film Notu 9/10
  DooMan 2.11.2000 20:16:00
  Basit bir konu ve kurgunun müşiş bir oyunculuk ile dahi insanların gözüne ne kadar ışıltılı geldiğini insan bu film ile çok daha iyi anlıyor. Filmin sonlarının yaklaştığını anlayınca %%1%Lütfen biraz daha sürsün!%%1% diye mırıldandığımı hatırlıyorum. Teşekkürler Yaşlı Kurtlar...
 • Film Notu 10/10
  yepnew 21.10.2000 15:12:00
  GERCEKTEN GÜZEL FİLM BU FİLME GİDİLİTR UZAYDAN HOSLANANLA İİÇİN BİRE BİR

Uzay Kovboyları Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Uzaya Gitmek İçin Geç Kalmadınız

  Uzaya Gitmek İçin Geç Kalmadınız

  Tek ana karakter ya da ikili ilışkiler üzerine filmlerde başarılı çalışmalar çıkartarak yönetmen olarak da adından söz ettiren Clint Eastwood,2000 yıl..
  5.11.2000