Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular
Slogan: Sosuza Dek Özgürlüğü
Tür: Aksiyon, Drama
Yapım Yılı: 2005 (132 dk)
Vizyon Tarihi: 31 Mart 2006 Cuma
Senaryo: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
Yapım Ülkesi: ABD/Almanya
Orijinal Dil: İngilizce
Resmi Site: wwws.tr.warnerbros.com/vforvendetta/

V For Vendetta Filminin Konusu

Geleceğin totaliter İngiltere’sinde geçen “V for Vendetta” sadece “V” olarak bilinen maskeli bir adam tarafından bir ölüm-kalım durumundan kurtarılan yumuşak başlı genç kadın Evey’nin (NATALIE PORTMAN) hikayesini anlatıyor.

Son derece karmaşık biri olan V, aynı anda hem eğitimli, gösterişli, şefkatli ve entelektüel, hem de korkuyla sindirilmiş vatandaşlarına egemenliklerini geri vermeye azmetmiş olduğu için sert, intikam peşinde, yalnız, şiddete başvuran ve kan davası güden biridir.

V İngiltere halkını, hükümeti zehirleyen kokuşmuşluk ve acımasızlıktan kurtarmak amacıyla, seçilmiş liderlerinin diktatörlük anlayışını eleştirir ve vatandaşları kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

5 Kasım 1605’te, Guy Fawkes Parlamento binasının altındaki bir tünelde 36 varil barutla yakalandı. O ve komplo arkadaşları “Barut Komplosu”nu 1. James iktidarındaki hükümetin zorba yönetimine karşı organize etmişlerdi. Fawkes ve yandaşları asıldı, sürüklendi ve cesetleri parçalandı. Hükümeti düşürme planları ise asla gerçekleşmedi.

O isyanın ruhunu canlandırmak, o günü yad etmek için, V, Fawkes’un 5 Kasım 1605’te giriştiği komployu tamamlayacak, Parlamento’yu havaya uçuracaktır.

V’nin gizemli geçmişi hakkındaki gerçeği öğrenen Evey ise, bununla birlikte kendi hakkında da bir gerçeği keşfederek, zulmün ve kokuşmuşluğun hüküm sürdüğü bir topluma özgürlük ve bağımsızlığın geri kazandırılması için planlar yapan V’yle beklenmedik bir ittifak içine girer.

V For Vendetta Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 45 Yorum
 • Film Notu -/10
  elifnurkale 2.6.2015 15:12:00
  merhaba
 • Film Notu 3/10
  VedBuensEnde 29.11.2009 10:41:00
  Klişenin ne kadar iyi sattığına dair çok iyi bir örnek; Üzerinde deney yapılan adamın ateşler arasından 'huaaaaaa' diye bağırması, V ve Evey'nin yağmur altında ve fonda duygusu yoğun bir müzik çalarken yaptığı diyalog, filmin sonunda kitlelerin ellerinde ateşlerle yürüyüşü; insanlar hala bu klişelere katlanabiliyor bir de kalkıp övüyorlar. Üstüne bir de film sanki çok orjinal birşeymiş gibi sunuluyor... Film şu anki Amerikan sisteminin savunusunu içeriyor ve bu neo-liberal sistem sanki anarşizm ile ilgili birşeymiş gibi gösteriliyor. Bu, yazar ve yönetmenin bilgisizliğinden mi kaynaklanıyor yoksa zaten amaçları böyle bir saptırma mı çözemedim. Sıradışı görünmeye çalışmasına rağmen filmin tipik holivud filmlerinden zerre farkı yok.
 • Film Notu 10/10
  berkay koçak 10.7.2008 19:35:00
  harika bir filmdi siyasi içerikler bu kadar iyi vurgulanabilir v halkın adaamı çok güzeldii muhteşem
 • Film Notu 10/10
  TUĞÇE ŞEN 8.6.2008 21:55:00
  cümleler,mimikler anlatılmak ıstenenler bu kadar akışkan heyecan verıcı olamazdı.cınemada ızlememe ragmen gecen aksam tekrar ızlemek ıstedım canım.cve neler hıssettıysem aynı sekılde duygular ıcındeydım.ıngılterede yasaklanmasına şaşmamalı.kesınlıkle amacına ulaşmışlar.
 • Film Notu 10/10
  pelin20 8.6.2008 17:28:00
  izlediğim çok güsel filmlerden biriydi.evet filmin her yanından siyaset fışkırıo ama baskıya başkaldırış bu kadar güsel anlatılabilirdi.herkesin rejimden şikayet edip iş pratiğe gelince sustuğu bir dünyada V yapılması gerekeni yapıp tüm sesleri birleştiriyor..herkes izlemeli ve herkes gerçekten anlayarak izlemeli..
 • Film Notu 9/10
  cell_in 14.2.2008 16:54:00
  izlediim gzl flmlerden biriydi,zekice yaplmş bence.konu süper,insanda merak uyandırıo.natalie portman için isliyim demştim başta ama konu gerçkten ilgi çekici,,bööle flmler hep çekilmeli..şiddtle tavsiye edrm.
 • Film Notu 9/10
  Yalçın Balıkçı 2.12.2007 17:47:00
  evet film kesinlikle siyaset kokuyo beğenmiyen arkadaşlar bu filmi ya boş aksiyon filmi olarak izlemiştir ve beklediğini alamamıştır yada köleliğe iyice alışmışlardır benimsemişelrdir haliyle bu filmide beğenmemişlerdir eski çağlarda köleliğe karşı verilen mücadeleyi spartakus gibi bi filmle anlatılabilir günümüzde ise V gibi bi filmle herşeyden önce bi film türüne göre değerlendirilmelidir V aksiyondan önce politik bi filmdir vede güzel bi filmdir
 • Film Notu 9/10
  ayca koc 13.9.2007 12:02:00
  kaç yıl oldu hatırlayamıyorum 3 olmustur belkı ızlemeyı çokıstedım dun geceye kısmet oldu..çok keyıflı ve ız bırakıcı oldu..daha etkıleyıcı bı senaryo olabılırdı ama hersye ragmen ıyıkı ızlemısım
 • Film Notu 1/10
  gökhan koçel 13.8.2007 18:30:00
  bir film bu kadar mı iğrenç olabilir ya tamam herşey iyi hoşda bu adam zora düşünce niye kendisine benzeyen kostümleri halka dağıtıyo.... bence film siyaset kokuyooooo
 • Film Notu 8/10
  cellooo 25.5.2007 14:59:00
  film konu olarak güzel ama izleyicinin beklentilerini karsiladigida söylenemez. bence biraz daha izleyicigi meraklandirip bir tokat gibi saskina cevirmeliydi insani. ben sadece kızı mahkum etmesini begendim onun disinda begendigimi söyleyemem. 10 üzerinden 8 lik bir film BeNCe.

V For Vendetta Filminin Oyuncuları