Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Drama
Yapım Yılı: (164 dk)
Vizyon Tarihi: 11 Ağustos 2000 Cuma
Senaryo: Robert Rodat
Yapımcı Firma: Centropolis Entertainment
Yapım Ülkesi: USA
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Patriot
Resmi Site: www.thepatriot.com/

Vatansever Filminin Özeti

Fransız ve İngiliz savaşlarının eski bir kahramanı olan Benjamin Martin (Mel Gibson) huzurlu bir yaşam için savaşı sonsuza dek bırakır. Evlenir ve yedi çocuğu olur. Fakat bu seferde İngiltere ile bir anlaşmazlık çıkar.Yakın bir süre önce dul kalan Martin savaşmaya hiç de niyetli değildir. Benjamin'in büyük oğlu Gabriel (Heath Ledger) ise oldukça farklı düşünmektedir ve savaşa katılır.

Benjamin son derece kararsızdır. Ancak acımasız Albay Tavington (Jason Isaac)'ın komutasındaki İngiliz ordusu Martin'in kapısına kadar dayanır ve ailesinin hayatını tehdit etmeye başlar. Savaş artık onun için kaçınılmaz olmuştur. Böylece Martin'in önderliğindeki milisler, amansız ve çok kuvvetli olan İngiliz ordusuna karşı savaşa başlarlar.

Çekim Bilgileri

Yapımını Columbia Pictures’ın üstlendiği “ Vatansever ” ( The Patriot )in senaryosunu, 1998 yılında “ Er Ryan’ı Kurtarmak ” adlı f... Devamı için tıklayın...
Yapımını Columbia Pictures’ın üstlendiği “ Vatansever ” ( The Patriot )in senaryosunu, 1998 yılında “ Er Ryan’ı Kurtarmak ” adlı filmle “ En İyi Özgün Senaryo ” dalında Oscara aday gösterilen Robert Rodat yazdı. Amerikan Devrimi sırasında İngiltere karşısında gösterdiği üstün kahramanlıklardan ötürü efsane haline gelen Benjamin Martin’in hayatının konu edildiği
“ Vatansever ”de Martin karakterini Amerikalı ünlü aktör Mel Gibson canlandırıyor. Filmin yönetmenliğini ise “ Godzilla ”,
“ Independence Day ” ( Kurtuluş Günü ), “ StarGate ” ve “ Evrenin Askerleri ” gibi pek çok filme imza atan Roland Emmerich üstleniyor.

Çekimleri Güney Carolina ile Rock Hill’de gerçekleştirilen “ Vatansever ” adlı filmin projesi, henüz “ Er Ryan’ı Kurtarmak ” filmi tamamlanmadan senarist Robert Rodat tarafından ortaya atılmış. Projeyi beğenerek Rodat’a destek çıkan yapımcı Mark Gordon, film hakkında şunları söylüyor: “ Devrim tek başına filmin konusunu oluşturmuyor. Karakterler ve onların hayatlarını etkileyen faktörler ön planda. Vurgulamak istediğimiz şey, kendimizi ortaya koymadan ailemizi kurtaramayacağımız. Filmde kahramanın Amerikan Devrimi için vatanseverlerle mücadele etmesi gerekiyor.”

Yalnızca iyi bir oyuncu değil, ayrıca Oscar ödüllü bir yönetmen ve saygıdeğer bir yapımcı olan Gibson, filmde Benjamin Martin karakterini canlandırıyor. Devrim yüzünden tüm hayatı alt üst olan Benjamin Martin, bir zamanlar acımasız bir askerken şimdi pasivize olmuş, aile babası ve yaşadığı toplulukta saygı duyulan bir kahraman. Martin karakterini “ Tüm modern görünüşüne rağmen geçmişte acımasız ve vahşi biri. Geçmişini bir türlü unutamıyor. Geçmişteki kişiliğiyle şimdiki arasında denge kurmakta zorlanıyor.” şeklinde tanımlayan Mel Gibson, film hakkında da şunları söylüyor: “ Tarih tekerrürden ibarettir. Yüzyıllar boyunca insanlar savaşmış, zaferler kazanmış, yenilgiler tatmış. Hikayede en çok hoşuma giden nokta, bir adamın hem kendi içinde hem de aile hayatında karışıklıklar yaşarken bunlarla mücadele etmesi. Hikayenin müşiş olmasının yanında karakterlerin sıradan insanlar olması da beni cezbetti. Herkesin ilgisini çekebilecek bir konu. Bir adam ve ailesi. Herkes kendini bu adamın yerine koyacak. ”

Filmde nefes kesici pek çok sahne var. Aksiyon sahnelerinde kullanılan bazı silahlar, Amerika’nın en ünlü silah yapımcısı olan Frank House tarafından özel olarak hazırlanmış. Gibson ve filmde rol alan diğer oyuncular, 18 yy. savaş tekniklerini, ata binmeyi ve pek çok silah kullanmayı öğrenmiş.

Filmde pek çok yönden babasının öğretmeni olan genç oğul Gabriel Martin’i Heath Ledger canlandırıyor. En son olarak “ 10 Things I Hate About You ”da rol alan Avustralyalı aktör, filmde canlandırdığı karakteri şu şekilde anlatıyor:
“ Gabriel iyi ahlaklı biri. Bu nedenle prensip sahibi ve sorumluluk alabilecek kişi, babasından çok ancak o olabilir. ” Film boyunca Ledger’in canlandırdığı karakter çocuktan bir erkeğe dönüşüyor. Gençlik vatanseverliği savaşın kanlı gerçeği ile yüz yüze geliyor.

İngilizlerin lideri olan Albay Tavington’ı ise Jason Isaacs canlandırıyor. Isaacs’i “ Armageddon ” ve “ Zor Tercih ” filmlerinden hatırlayabiliriz.

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Vatansever Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Vatansever Baba

  Vatansever Baba

  Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
  Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır  Körfez savaşı sırasında “Patriot” ismini olduk..
  10.9.2000

 • Emmerich'i ciddiye almak neredeyse imkansız.

  Emmerich'i ciddiye almak neredeyse imkansız.

  100 yılı aşkın sinema tarihinde yapımcıların pek fazla itibar etmediği Amerikan bağımsızlık mücadelesi, yapım a? amasından bu yana taraflı ve ırkçı ol..
  31.8.2000

 • Savaşçı...!

  Savaşçı...!

  Tüm modern görünüşüne rağmen geçmışte acımasız ve vahşı biri olarak ya? amıştı. Geçmışi bir türlü unutamıyor, geçmışteki kışiliğiyle şimdiki kışiliği ..
  28.8.2000


>> >> Vatansever

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor