Vegas'ta Korku ve Nefret

Vegas'ta Korku ve Nefret

Puan : 6/10 8 oy
Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular
Tür: Komedi, Drama
Yapım Yılı: 1998 (118 dk)
Vizyon Tarihi: 2 Haziran 2000 Cuma
Senaryo: Terry Gilliam, Tony Grisoni
Yapımcı Firma: Rhino Films
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Fear and Loathing in Las Vegas
Resmi Site: www.fear-and-loathing.com/
Dağıtıcı Firma: Rhino Films

Vegas'ta Korku ve Nefret Filminin Konusu

Gizemli Doktor Gonzo ve Raoul Duke; Las Vegas çöllerinde aynı arabada yol almaktadırlar. Son sürat gitmekte olan arabanın yolcularının her ikisi de kendilerine çığlıklar atarak saldırıya geçmiş olan yarasalardan kurtulmaya çalışmaktadırlar. Radyoda Vietnam savaşını anlatan spikerin sözleri ise çok da fazla bir şey ifade etmemektedir. Çünkü onlar aslında halüsinasyonları ile başbaşadırlar. Otostop yapan bir üçüncü yolcu için durduklarında her ikisi de olabildiğine normal davranmaya çalışırlar. Duke yeni yolcularına görevlerinin ne olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

Çekim Bilgileri

Hunter S. Thompson'ın 1972 yılında yazdığı çok satan kitabından esinlenilen film, Amerikan Rüyasının en karanlık ve derin köşesine... Devamı için tıklayın...
Hunter S. Thompson'ın 1972 yılında yazdığı çok satan kitabından esinlenilen film, Amerikan Rüyasının en karanlık ve derin köşesine inen bir macerayı anlatıyor. Kitap basıldıktan sonra tam 25 yıl boyunca film haline getirilebilmek için belki de doğru yapımcıyı ve yönetmeni bekledi. Yıllarca Amerika'daki bir üniversitenin kampüsünde en çok okunan kitap seçildiği halde nedense sinema filmi olma yolunda hiçbir aşama göstermedi.
Amerikan tarihinin en yüksek hayal gücüne sahip yazarlarından birine ait olan bir kitap, film endüstrisinin hayal gücünü en iyi kullanan yönetmenlerinden Terry Gilliam'ın sihirli dokunuşunu bekliyordu belki de.

Thompson'ın asıl hayali kocaman bir defter alıp Las Vegas gezisi boyunca aklına ne gelirse neyi hayal ederse yazmaktı. Ve tüm defteri hiç üzerinde kurgu yapmadan basıma göndermekti, fakat bu gerçekleştirmesi oldukça güç bir çalışmaydı. Sonunda kendisi çılgın bir gazetecinin anılarını yazar buldu.

Terry Gilliam'ı bu projede heyecanlandıran bir başka öğe daha vardı; Johnny Depp. 'Bence jenerasyonunun en iyisi Depp. Hunter'ın çizmiş olduğu çılgın, maço ve deli görüntüyü kombine edebilecek kadar iyi bir aktör ancak o olabilir diye düşünüyorum. Johnny aynı zamanda bir çok insanın Hunter Thompson'da ya da filmdeki adı ile Raoul Duke'de keşfedemeyeceği duygusallığı keşfedebilir ve beyaz perdeye yansıtabilirdi. Aynı gözlere ve aynı derin duygulara yalnızca o sahipti. Film çekiminde Hunter Thompson'ın yakın arkadaşlarından onun kişiliği ve davranışları konusunda detaylar alınmış ve çekim boyunca onların görüşlerine büyük önem verilmiş.

Duke ve Doktor Gonzo arasındaki garip arkadaşlık ise Don Kişot ve Sanço Panza'nın 70'ler sonrası versiyonunu andırıyordu. Doktor Gonzo'yu canlandıran Benicio Del Toro'ya göre ise eğer satır arası okumayı bilmiyorsanız kitapta da filmde de Duke ve Dr. Gonzo'nun birer serseri olduğunu düşüneceksiniz. Oysaki onlar sessiz çoğunluktan, o günlerde yaşanan savaştan, ülkenin başındaki liderlerden kısacası değiştirilebilir yani kader olmayan her şeyden hayal kırıklığına uğramışlardır. Tek amaçları ise etraflarındaki insanlara ülkede bir şeylerin yanlış gittiğini anlatabilmektir. Her şey zannedilen gibi pembe ve parlak değildir.

Yönetmen Gilliam ve ekibi çekimleri yapmak için Las Vegas'a giderler. Şehrin görüntüsünü 70'li yıllara geri çevirmek imkanı yoktur. Çünkü Las Vegas devamlı değişiklik gösteren bir şehir. Her dakika hatta her saniye içindeki ruh da dahil olmak üzere değişiklik gösterir. Filme başladıklarında olabildiğince ucuz bir bütçeyle çekim yapılmasına ve eldeki setlerin kullanılmasına karar verilmiş. ' Martin Scorsese kadar şanslı değildik ve yeni bir Las Vegas kuramazdık. Zaten Terry'de filmi tarihe taşıma konusunda iddialı değildi. Amaç kitaptaki duyguları verebilmekti. Bir dönem filmi peşinde koşmakta değildik. Las Vegas'ta yapılan çekimlerin hemen ardından Los Angeles'a geri döndük.
Filmin bir çok sahnesinde görsel efektler kullanılması gerekiyordu ve bu görev The Adventures of Baron Munchausen filmi ile Oscar'a aday olan Kent Houston tarafından üstlenilmiş.

Vegas'ta Korku ve Nefret Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 8 Yorum
 • Film Notu 10/10
  Burak Günekbay 5.10.2007 01:26:00
  Yaaa arkadaşlar film süper.Siz Johnny Depp i mi izlemek istiosunuz yoksa onun oyunculuğunu mu.İyi oyuncu sadece aksiyon yada drama oynamaz her rolü oynar,Johnny Depp de bir komedi filminde oynayarak ne kadar iyi bi oyuncu olduğunu kanıtladı.Bence süper bi filmm.Mutlaka bi yerlerden bulup tekrar izleyin.En son cnbc-e vermişti keşke bi daha verse.
 • Film Notu -/10
  SİNEM KARA 19.12.2006 13:13:00
  siz neden bahsediyosunuz yaaaa film berbattı ve johny depp keldi bundan daha kötü ne olabilir bu filmi kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum
 • Film Notu -/10
  25.11.2006 20:23:00
  johnny yine mükemmel...........
 • Film Notu 10/10
  tobeyyyyy 2.09.2006 12:46:00
  o film süper hele oradaki uzun saçları tobey in bütün film leri bende var ona aşıgımmmm
 • Film Notu -/10
  BAŞAK GÜNER 25.08.2006 14:38:00
  ben de bu filmi izledim sırf jonny dep var diye ... ama bence yinede en güzel filmi karayip korsanları. seni seviyorum captan jack!!!!!!!
 • Film Notu 10/10
  esma 8.04.2006 20:35:00
  aslında söylenecek fazla birşey yok.johnny varsa yapımı kötü olsada gidilir
 • Film Notu 10/10
  mrs.depp 5.08.2004 12:34:00
  FİLMİ MAALESEF İZLEYEMEDİM ÇÜNKÜ FİLMİ BULAMIYORUM! EMİNİM Kİ FİLM HARİKADIR ÇÜNKÜ ÇOK SEWGİLİ JOHNNY DEPP OYNUYO! ;)))...
 • Film Notu 10/10
  seçil eğin 23.04.2000 13:36:00
  korku filimlerine bayılırım.viyona çıktığı zaman gidicem.

Vegas'ta Korku ve Nefret Filminin Oyuncuları