Vizontele

Vizontele

Puan : 5/10 55 oy
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak
Oyuncular
Tür: Komedi
Yapım Yılı: 2000
Vizyon Tarihi : 2 Şubat 2001 Cuma
Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Yapımcı Firma: Beşiktaş Kültür Merkezi
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.vizyontele.com
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Vizontele Filminin Konusu

Rıfat gidecek olmasa, daha da önemlisi Sıti bu gidişi dünyanın en önemli meselesi haline getirmese bu kalabalık toplanmayacaktı. Aslında Nazmi Bey de bu kadar tantanayı gereksiz buluyordu.Çünkü bu tip lüzumsuz toplaşmalar otlakçılar, beleşçiler içindi. Yani Ezo gibileri için. Bunlar cenaze evlerine bile taziye için filan değil, beleş yemek için giderlerdi. Hatta o sıra kayda değer bir ölüm hadisesi olmamışsa sahte ihbarlar bile yaparlardı... İşin en berbat tarafı, bu ekibin içinde Nazmi Bey'in büyük oğlu Ahmet de vardı.

Şimdi de, yani evin salonunda kurulan upuzun yer sofrasında şehrin ileri gelen insanları yemek yerlerken Nazmi Bey, her vesileyle böyle bir yemek yenmesinin anlamsızlığını düşünüyordu. Hele ki mal müdürü İzzet Bey'in yuttuğu her dolmadan sonra parmağını ağzına sokup takma dişlerinin altına gizlenen posaları ağzının ön tarafına ve gündemin ilk sıralarına taşıması işi iyice tatsızlaştırıyordu. Tabii Karayolları şefi Casım'ın ağız şapırtılarıyla yaptığı katkıyı da unutmamak gerekirdi. Ağzında bir şey yokken bile şapırdatabilen ender insanlardan biriydi kendisi.

Vizontele'nin özgün senaryosu ve romanından alınmış bu bölümleri filmde aynı sahnelere karşılık geliyor. Peki acaba 'Vizontele' roman olarak filmin öncülü müydü? Yoksa bağımsız bir çalışma olarak mı kaleme alındı? İşte bu konuda romanın ve senaryonun sahibi Yılmaz Erdoğan'ın açıklamaları:

'Bu, başından beri film olacak diye kurgulanmış bir projedir. Ona uzun bir tretman demek daha doğru olur. Bu, hikayede anlatmak istediğim her şeyi bir ağızdan kağıda dökmekti. Karakterlerin önünü, arkasını, derinliğini, geçmişini oluşturmak adına hem benim hem oyuncular için bir rehberdi. Çünkü senaryonun içinde bir roman derinliğinde karakter anlatmak zordur. Bu, oyuncular için de çok verimli bir şey oldu. Çünkü ben onları yazmasaydım oyunculara tek tek anlatacaktım. Senaryo dediğimiz şey en az hayat kadar gerçekçi olmalıdır. Bundan daha gerçekçi senaryolar da biliyorum. Vizontele de böyle bir senaryo oldu galiba. Sıti'nin doğumunda kaç çocuğu öldü, babası nasıl bir adamdı bilmesi gerekirdi. Roman biraz o maksatla yazılmış bir şey. Ama eğer bir gün kitap olacaksa bu şekilde olmasını isterim. Çünkü senaryo genel anlamda çok okunaklı bir şey değil. Romanla senaryo arasındaki temel ilişki budur.'

Çekim Bilgileri

2.5 milyon dolar bütçesiyle şimdiye kadar çekilen Türk filmleri arasında en yüksek maliyetli film olma özelliği kazanan " Vizontel... Devamı için tıklayın...
2.5 milyon dolar bütçesiyle şimdiye kadar çekilen Türk filmleri arasında en yüksek maliyetli film olma özelliği kazanan " Vizontele "nin çekimleri Van'ın Gevaş ilçesinde gerçekleştirildi. Film için kullanılan mekanlar bir ay süren çalışma sonucunda inşa edildi. Bu mekanlar arasında Yılmaz Erdoğan'ın canladırdığı Deli Emin'in evi, belediye başkanının evi ve 250 kişilik bir açıkhava sineması bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra mevcut dükkanların boyaları yeniden yapıldı.

Filmin kostüm aşaması için çok ayrıntılı bir hazırlık yapıldı. Üç aylık bir araştırma aşamasının ardından dört buçuk aylık yoğun bir çalışma içine girildi. Film için hazırlanan 200 çift ayakkabıdan 55 çifti 1970'li yıllara ait yüksek topuklu ayakkabılardan oluşuyordu. Kostümlerin hazırlanmasında kullanılan 2000 metre kumaştan bol paçalı erkek pantalonları, takım elbiseler ve yöresel kadın kıyafetleri dikildi. Filmde ayrıca yöre halkından temin edilen, dönemin orijinal kadın kıyafetleri de kullanıldı.

Filmin saç ve makyaj çalışmaları Suzan Kardeş tarafından gerçekleştirildi. Makyajların çok özenle hazırlanması sonucunda çok yakın planlarda bile korkmadan çekim yapıldı.

" Vizontele "nin çekimlerinde kullanılan " Flyingcam " isimli kamera, Türkiye'de uzun metrajlı bir sinema filminde ilk kez kullanıldı. Filmin görüntülerinin doğal ışıkta çekilmiş gibi görünmesi için yüksek asalı film ve kusursuz ışık kullanıldı.

Filmin post-prodüksiyon işlemlerinin tamamı Londra gerçekleştirildi.

(Çekim Bilgileri: Worner Bross Türkiye, Biggcinema)

Vizontele Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 55 Yorum
 • Film Notu 10/10
  cemal demir 8.08.2009 02:32:00
  film çok güzel. fakat hiç kimse bu filmde yılmaz erdoğanın 'cennet sineması' filminden etkilenmediğini söyleysemez. ayrıca en son evlenenler kardeş değil mi (filme göre)
 • Film Notu 10/10
  Abdulkadir TAŞDEMİR 17.09.2007 15:47:00
  Gçmişin en duygulu ve en güzel safalarını anlatan insanın damarlarına işleyen bir seneryo.Özellikle filmin çekildiği yer mükemmel.Ben bu filmi izlerken imrendim ve her izleyişimde VİZONTELE de oynama arzusunu hissettim...
 • Film Notu 10/10
  engin topaloğlu 14.09.2007 20:00:00
  harika mükemmel tüm kadroya sonsuz teşekkürler .10 numara aksini idda eden varsa yapsın aynısını bakalım bu kadar yapabiliyomu
 • Film Notu 10/10
  blotok_02 26.07.2007 17:58:00
  yılmaz erdoğan helal olsun ne diyem abi ben siverekten nevzat dünyanın en güzel filmlerinden biri ....deli emin harika ...cem yılmaz da bir okadar güzel...sana helal olsun yılmaz abi....
 • Film Notu 10/10
  dilara(dilo) 19.07.2007 15:29:00
  tamer gül arkadaşımız filmin yarısında uyumuş olucak ki bu kadar kötü yorumlar yapmış. çünkü gerçekten bu kadar emek verilmiş ve bu kadar muheşem bir filme böyle yorumlar yapılmaz bence. yılmaz erdoğanın oyunculuğuna yaptığı eleştiriği hiç anlamadım. (en azından emeğe saygı) :) :)
 • Film Notu 10/10
  ibrahim aybay 18.07.2007 17:20:00
  bu film hayatta en sevdiğim sidi oldu tabi doğu tarafında içine sansür atıldığından dolayı kimse izlemek istemedi
 • Film Notu 10/10
  saim tarhan 14.07.2007 23:28:00
  son 10yıl içerisinde seyrettiğim en güzel biridir bi 10yıldaha böyle filim yapılırmı bilmiyorum yapılırsada yine BKM oyuncuları yapar heralde sizleri çok seviyorum yılmaz abi özellikle seni
 • Film Notu 1/10
  tamer gül 9.06.2007 11:55:00
  oyunculuk dersin O, zaten yılmaz erdoğan'ın oyunculuğu boş. filmi büyüterek anlattılar bende bir şey sandım.
 • Film Notu 10/10
  DiLaRa(melek insan) 20.05.2007 17:06:00
  vizontelenin oyuncularını ve YÖNETMENİNİ bi yana bıraktım. ben en çok senaryosuna bayıldım. hani 'ağlanıcak halimize gülüyoruz' diyorlar ya. vizontele bunu yansıtıyor. ölmeden önce yapılacaklar listesine 'vizonteleyi izlemek' diye yazmayı unutmayın.ne ölmesi ya ben daha çok gencim.(deseler de inanmayın) mutlaka izleyin...
 • Film Notu 10/10
  dilara(melek insan) 18.04.2007 19:53:00
  yılmaz erdoğan, hayatımda en büyük hayranlık duğduğum kişi. daha küçüğüm ama dediklerini, daha doğrusu demek istediklerini çok ii anlıyorum. eee vizontele şahane tabi ki. acaba yılmaz erdoğan için bir film yazsam onda oynar mı (ilerde tabi) (en büyük hayalim)

Vizontele Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Büyük Heyecan

  Büyük Heyecan

  Vizonteleyi frangmanlarını izlediğimde mutlaka görmem gerek diye düşündüm ve sabırsızlıkla beklemeye başladım. Film vizyona girmeden medyadan bazı duy..
  4.2.2001