Wesley Snipes

Wesley Snipes

Wesley Snipes
Oyuncu, Yapımcı

Doğum Tarihi: 31.7.1962

Doğum Yeri: Orlando, Florida, ABD

Orlando, Florida, doğumlu gerçek ismi Wesley Trent Snipes olan özellikle aksiyon filmleriyle bilinen bir aktör. Ayrıca yapımcı olan ve Dövüş sanatlarıyla ilgilenen Snipes, ilk New Jack City filmiyle meşhurlaşdı. Blade, The Fan, Demolition Man, Passanger 57 ve Savaş Sanatları filmiyle dahada ünlendi fakat bu aralar video piyasası için filmler yapmaktadır. 2009'da Gallowwalker ile beyazperdeye dönecektir.Ayrıca din değiştirerek İslamiyet'i seçmiştir.

AKTÖRLÜK KARİYERİ

Erken Dönem

Snipes oyuncu olmak istese de bunu pek başaramamıştır. Genellikle Bronx'ta yaşayan ve Fame dizisinin geçtiği okulda eğitim almış Snipes'in, ailesinin Orlando'ya taşınmasıyla oyunculuk hayalleri yıkıldı fakat yine de bazı tiyatro oyunlarında rol almayı başardı. En sonunda bir kişi tarafından fark edilerek 1985 yılında çalıştığı zamanlarda başrolünü Goldie Hawn'un oynadığı Wildcats filminde rol aldı. Bu filmde pek fazla gözükmedi. Ardından Vietnam Savaş Hikayesi 2 ve Streets of Gold filmlerinde rol aldı. Streets of Gold'da Spike Lee ile tanıştı fakat Do the Right Thing isimli filmdeki kısa rolü geri çevirdi. Onun yerine Major Leauge'i tercih etti.Martin Scorsese'in yönettiği Bad isimli 16 dakikalık Michael Jackson şarkısının klibinde Michael'i öldürmek isteyen genç birisi olan Mini Max rolündeydi ve böyle olarak tanındı. Resmi olarak ilk tanınması bu kliple başladı.Critical Condition ile Richard Pryor ile oynadı ve bu filmde de kısa süre ambulans şöförü rolünde göründü.

İlk Başarıları

Willie Mayes Hayes rolüyle gözüktüğü Major Leauge filminde biraz taninmaya başladı.Major Leauge bir spor içerikli komedi filmiydi. Filmde Charlie Sheen'de rol almaktaydı.1990 yılında rol aldığı King of New York filminden sonra iki Spike Lee filminde rol aldı. İlk önce Spike ile Mo Better Blues isimli filmde rol aldı.Spike Lee bu filminde saksafoncuların hayatından bahs etmişdi. İlgi gören bu filmde Snipes ise Shadow 'Sax' Henderson isimli Jazz saksafoncusu olarak rol aldı. Diğer Spike Lee filmi ise iki ırkın üyeleri arasında geçen bir aşk hikâyesini anlatan Jungle Fever filminde rol aldı.Bu filmde başrolde oynadı ve ayrıca filmde yardımcı oyuncularda kadro çok zengindi. 1991de oynadığı New Jack City filmindeki Nino Brown rolü iyice onu ünlü yaptı ve filmle ABD'nin bir çok yerinde tanınmaya başladı. 1992 yılında yaptığı iki filmle iyice üne kavuştu. Passenger 57 (57 numaralı yolcu) isimli aksiyon filminde başrolde oynadı. Wesley, Capoeira ve diğer Brezilya sanatları ile ilgilenmektedir fakat Snipes ayrıca küçüklüğünden beri dövüş sanatları ile ilgilenmekte ve öğrenmektedir. İlgilendikleri arasında Karate ve Kung Fu dovüş sanatlarıda vardır.Bu filmdeyse dövüş sahneleriyle çok beğenildi daha sonra Woody Harrelson ile oynadığı White Men Can't Jump (Beyazlar Beceremez) isimli spor içerikli komedi filmide çok sevildi. Bu filmde bir basketbolcu rolündeydi.

Ünlü Oyuncularlar Filmler

Wesley Snipes,1993 yılında Steven Seagal ile Jackie Chan'in aynı sebepten ve Van Dammenin başka bir sebepten dolayı geri çevirdiği Simon Phoenix rolünü oynadı. Phoenix rolünü oynadığı Cezalandırıcı oldukça iyi bir başarı kazanan komedi içerikli fantastik aksiyon filmiydi.Snipes bu filmde dövüş sahnelerinde kendini gösterdi. Filmde Sylvester Stallone,Sandra Bullock ve Rob Schneider gibi ünlü isimlerde vardır. The Waterdance ve Boiling Point adlı filmlerden sonra Sean Connery ile Rising Sun filminde rol aldı. Sugar Hill ve dropp Zone filmiylede aksiyona filmlerine kayan Snipes To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar isimli komedi filminde başrolde oynadı ve film için kadın kılığına girdi. Money Train filminde Woody Harrelson ve Jennifer Lopez ile oynadı. Bir Oh Desem filmindeki kısa rolünden sonra Amerikanın Rüyasında rol aldı. Arından One Night Stand, Robert De Niro ile The Fan, Beyaz Saray'da Cinayet, Down in the Delta, Tommy Lee Jones ile U.S. Marshals filmlerinde rol aldı. Fakat 1998'de ünlü çizgi roman karakterinden yola çıkarak çekilmiş Blade filminde Blade rolünü oynadı. 2002 ve 2004'te devam filmleri de geldi. Daha sonra Savaş Sanatı,ZigZag,Liberty Stands Still ve Yenilmez gibi bazı filmlerde rol aldı.

Direkt-DVD

Wesley Snipes'in kariyeri artık pek iyi gitmiyordu daha doğrusu kendisini bunu seçti ve istedi.Nine Lives filminde oynadı ve bu film bazı ülkelerde vizyona girdi, çoğu ülkede dvd olarak doğrudan piyasaya sürüldü. The Marksman, 7 Seconds, The Contractor, Hard Luck, The Detonator gibi video için filmlerde rol aldı. Vizyonlara giren Chaos filmindede rol alsada bu film ilgi gördü fakat pek başarı sağlayamadı.Snipes Gallowwalker filmiyle tekrar sinemaya dönecektir. Fakat Snipes şimdilerde daha çok belgeseller için çalışacağını söylemektedir.

Önemli Roller

• Major League filminde canlandırdığı Willie Mays Hayes karakteri Wesley Snipesin ilk önemli rolüdür,Snipes ilk defa bu filmdeki karakter ile bilinmeye başladı. Karakter merkez oyuncuydu, yer yer bir çok espri yapmaktaydı. Çok tutan film serisinin (3 filmi mevcuttur) baş rollerindeki oyuncular Charlie Sheen, Tom Berenger ve Corbin Bernsendir. Serinin ikinci filminde Wesley Snipes kendi karakterini oynamamış, onun yerine Omar Epps geçmiştir ayrıca Hayes karakteri de aynı kendisi gibi daha sonra aksiyon yıldızı olan bir karakter gibi gösterildi.
• Jungle Fever 1991 yapımlı Snipesin ikinci büyük başarısıdır. Romantik dram türündeki film, halen bazı Snipes hayranları tarafından onun en iyi filmi olarak düşünülür. Wesley Snipes, filmde beyaz bir kadına aşık olan Flipper Purify karakterini canlandırmaktadır. Spike Lee ile çalıştığı bu film sayesinde dram türündeki başarısını oyuncu olarak gösterdi.
• New Jack City Mario Van Peebles yönetmenliğinde hem Snipesin ilk baş rolü hem de başarılı bir gangster filmi. Filmde canlandırdığı Nino isimli gangsterle kendisine gangster dünyasında bir yer edindi ve MTV ödülüne aday oldu.
• Passanger 57 1992 yapımlı aksiyon filmidir. Büyük bir Wesley Snipes hayranlığı yaratan filmde, Snipes sergilediği dövüş sanatları sahnelerinde performansından dolayı hem Amerikada, hem de siyah insanlar tarafından çok sevilmeye başladı. Filmin gişedeki başarısının ardından Snipes daha çok aksiyon ve dövüş yıldızı olarak bilinmeye başladı.
• White Men Can't Jump kendisi ile kendi ilk filminde tanıştığı Woody Harrelson ile başrolü paylaştığı kendisine yine bir popülarite kazandıran başka bir filmdir. Basketbol içerikli komedi filmi olan Beyazlar Beceremez filmi oldukça beğenildi ve müşhurlaşdı. Snipes filmde yetenkli basketbolcu Sidney Diane rolünü canlandırdı.
• Demolition Man, Wesley Snipesin başarılı ve Hong Kong tarzı dövüş sanatları sergilediği komedi içeren fantastik aksiyon filmidir. Başrolünde Sylvester Stallonenin oynadığı filmdeki rolünü Jackie Chan,Steven Seagal ve Jean Claude Van Dammenin geri çevirmesi sayesinde aldı ve filmdeki performansı ile daha başarılı rollere imza attı.
• Boiling Point, diğer Snipes filmlerinden bir az farklıydı. Filmde Dennis Hopper gibi Akademi Ödüllü bir oyuncu rol almaktaydı, aslında Dennis filmin baş rol oyuncusu olmalıydı fakat yönetmen Wesley Snipesin Passanger 57 gibi filmlerdeki performansı üzerine bir çok Dennis sahnesini sildi ve Snipesi baş rol statüsüne getirdi ve bu yüzden filmin ismini Money Menden Boiling Pointe çevirdiler. Kendisinin en iyi performansını sergilediğini düşünen Hopper filmin son halini beğenmediğini söyledi.
• Bir süre Gary Busey, Robert De Niro, Tommy Lee Jones, Sean Connery gibi oyuncularla filmlerde oynadıktan sonra Snipes büyük dönüşünü Blade film serisiyle gösterdi. Filmin her üç serisindeki dövüş sanatları ve oyunculuk performansı ile eleştirilmenler tarafından beğenildi.

İlginç Bilgiler

• Michael Jackson`un Bad (1987) müzik video klibindede oynuyor.Fakat sadece 16 dakikalık versiyonda.
• Boyu 1.78 m
• Beşinci derece siyah kuşak.
• Brazilya dövuş sanatı Caphoeira'yla ilgileniyor.
• Passanger 57 (1992) onun için büyük bir aksiyon filmiydi, filmde uçakda savaş sanatı kitabını okuyordu. 2000'de aynı isimden film çekti.
• Kaliforniya'da yaşıyor.
• Canlandırdığı karakterlerin bazılarının ismi J ile başlıyor: John (Passanger 57 ve Money Train) , James (The Contractor ve Waiting To Exhale) , Jimmy (Boiling Point) , Jason (Chaos) , Joe (Liberty Stands Still) , Jack (7 Seconds) .
• Bir ara Halle Berry ile çıkmışdı, fakat ayrılmalarında yaptıkları bir kavgada Snipesin bir tokadıyla Berrynin bir kulağı sağır olmuş.
• Çoğu zaman Marcus Salgado ile çalışır.
• Woody Harrelson ile 4 filmi var: Wildcats, Play it to the Bone, Money Train ve White Men Can't Jump
• 1991 yılında People dergisi tarafından dünyanın en güzel 50 insanından biri seçildi.
• Levis 501 reklamında oynuyor (1986) .
• 2000 yılında Samuel L. Jackson'ın oynadığı 'Shaft'ta kendisine başrolü vermeyen yönetmen John Singleton hakkında basında birçok tepkili açıklamaları çıktı ve eğer filmde kendisi oynayasaydı elde ettiği 60 milyon dolarlık toplam hasılatı ikiye katlayacağını iddia etti. (Jackson ile hiçbir problemi olmadığını, en sevdiği oyunculardan biri olduğunu her fırsatta söylüyor.)
• John Henrik Clarke: A Great and Mighty Walk (1996) filminde sesi var.
• Blade serisinde aynı zamanda dövüş koreografı olarak çalışmakta.
• Snipes Kung Fu,Jui Jitsu, Karete ve Capoeira gibi dövüş sanatlarıyla ilgileniyor.
• Kısa bir süre hrıstıyanlıktan müslümanlığa geçmişdir, 1992 yılına kadar.
• Murder at 1600 filminde Harlan Regins rolünü Bruce Willisin geri çevirmesinden dolayı aldı.
• 1993 yılında Demolition Man (1993) yılında Simon Phoenix rolünü 3 kişiden sonra aldı (Van Damme,Chan,Seagal) .
• İki askeri filmi vardır ve her ikisinde karakterinin ismi geçmemektedir.
• Hotel Rwanda filmindeki Paul rolünü geri çevirdi. Filmdeki Don Cheadle rol ile Oscar aldı.
• Blade filminde yapımcıların isteği Laurence Fishburnenin Bladeyi oynamasıydı fakat rol için aynı zamanda LL Cool J ve Denzel Washingtonda düşünüldü fakat en sonda rolü Snipes aldı.

Ödülleri

Venedik Film Festivali ('One Night Stand' filmi ile En iyi Erkek Oyuncu)
Dosya Ödülleri ('America's Dream' filmi ile Televizyon filmi ya da Dizide En iyi Erkek Oyuncu, 'New Jack City' filmi ile En iyi Sinema filminde Erkek Oyuncu)
CableACE Ödülleri ('Vietnam War Story' filmi ile En iyi Dizi oyuncusu)
Blockbuster Entertainment ('Blade' filmi ile Favori Aktör - Korku)

Özel Hayatı

Wesley Snipes Collateral filminden bilinen Jada Pinkett Smith ile çıkmışdır. Blade filminde Sanaa Lathan ile tanışmışdırlar ve çıktıkları söylentileri çıkmışdı. Jungle Fever filminde Spike Leenin eşini oynayan Halle Berry ile çıkmışdı ancak Berryi tokat atmasından dolayı ayrıldılar, bu olayın ardından Berrynin kulağı sağır oldu. 1994 yılında Money Train filminde Jennifer Lopez ile tanışan Snipes ile Lopez arasındaki yakınlık filmdeki seks sahnesinden sonra birlikteliğe dönüştü ancak ilişkileri uzun sürmedi. Snipes 1985 yılında April DuBois ile evlendi ve bir çocuk sahibi oldu. Çocuğu Mo Better Blues (1990) filminde cameo olarak gözüküyordu. 2000li yıllarda tanıştığı ressam Nikki Park ile birlikte olmaya başladı ve 2003de evlendiler. Nikki ve Snipesin 4 çocukları oldu:Alimayu Moa-T Snipes,Alaafia Jehu-T Snipes,Iset Jehu-T Snipes,Akhenaten Kihwa-T Snipes.

Kişisel Sözleri

• Bladeyi oynarken çok eğlendim.
• Beyaz olmayan bir çok oyuncu iyi değil,beyaz olmayan aktörlerle oynadığım bir çok filmde iyi değil
• Gençliğimden beri oyuncu olmak istedim fakat aksiyon yıldızı olacağımı düşünmemişdim,bu tamamen kader ile ilgili bir şeydi

Problemler

• 1993: Wesley Snipes dolu bir silah ile yakalandı fakat serbest bırakıldı.
• 1994: Wesley Snipes, dropp Zone filminin setine yetişmek için fazla hız yapmıştı. Bu yüzden bir miktar para cezası ödedi.
• 2002: Bir kadın Wesley Snipes'ı mahkemeye vererek,onunla cinsel ilişkiye girdiğini ve oğlunun babasının Snipes olduğunu idda etti. Fakat bir süre sonra aynı kadının akıl sağlığının yerinde olmadığı ve benzer ünlülere de aynı iftirayı attığı öğrenildi. Mahkeme Sinepes'i masum buldu.
• 2004: New Line Cinema ile Blade: Trinity filmi için tam parasını alamadığından problem çıkmışdı.
• 2005: Snipes Afrika'dan çıkarken sahte pasaport kullandığından Güney Afrika tarafından 'sakıncalı' ilan edildi. Johannesburg Havaalanı'ndaki gümrük görevlileri 1 Haziran'da pasaport numarasında sorun olduğunu tespit ettiler. Amerikan pasaportu da olan Snipes'in gitmesine izin verildi.
• 2005: Wesley Snipes daha önce vergi kaçırmaktan suçlandı ama iş tatlıya bağlandı. Snipes olayı muhasebecisinin dalgınlığına bağladı Snipes,vergi kaçırmaktan 2005 yılında da suçlandı. Hakkında tutuklama kararı çıkartılan Snipes olayın ardından yani iki ay sonra ülkesine dönerek Orlando havaalanında gözaltına alındı. Yargı kaynaklarına göre Snipes'in 40 yıl hapis istemiyle dava açılacağı söylendi ancak mahkeme kesin kararı vermedi ve davayı 22 Ekim 2007 tarihine ertelemişdi. Eddie Ray Kahn ve Douglas Rosile'ında, Snipes'ın 1996 ve 1997 yıllarında vergi kaçakçılığı yapmasına yardım etmekle suçlanmıştı. 22 Ekim 2007'de mahkeme ardından yine de kesin karar verilemedi ancak verilirse 16 yıl hapis cezası alabilir. Snipes'in mahkemesinin ardından yargıç davayı erteledi. Ünlü aktör Wesley Snipes'ın davası 2008 yılının Ocak ayında sonuçlanacakdı.
• 2008: Wesley Snipes, 25 Nisan 2008 tarihinde mahkeme kararı ile 1999 ve 2004 yılları arasında gelir beyanında bulunmadığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Filmografi

1986
Wildcats
1987
Streets of Gold
Vietnam War Story II
1988
Critical Condition
1989
Major League
1990
King of New York
Mo' Better Blues
1991
Jungle Fever
New Jack City
1992
Passanger 57
1993
The Waterdance
White Men Can't Jump
Boiling Point
Demolition Man
Rising Sun Webster
1994
dropp Zone
Sugar Hill
1995
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
Money Train
1996
Waiting To Exhale
The Fan
America's Dream
1997
Murder at 1600
1998
One Night Stand
Blade
U.S. Marshals
Down in the Delta
Masters of the Martial Arts presented by Wesley Snipes
Jackie Chan: My Story
Futuresport
1999
Play it to the Bone
2000
The Art of War
Dissappering Acts
2002
ZigZag
Blade II
Liberty Stands Still
Undisputed
2004
Unstoppable
Blade: Trinity
2005
7 Seconds
The Marksman
2006
Hard Luck
Chaos
The Detonator
2007
The Contractor
2009
Gallowwalker

Diziler

• 1986 Miami Vice
• 1987 Vietnam War Story
• 1989 A Man Called Hawk
• 1989 The Days and Nights of Molly Dodd
• 1990 H.E.L.P
• 1997 Happily Ever After
• 2002 The Bernie Mac Show

Görev Aldığı Yapımlar

Wesley Snipes Fotoğrafları

Wesley Snipes Haberleri

Portreler


Vizyondakiler