Yakın Tehdit

Yakın Tehdit (Domestic Disturbance)

Puan : 3/10 2 oy
Yönetmen: Harold Becker
Oyuncular
Slogan: 'Yeni bir eşi göze alan anne, düşmanını koynuna almış olur.'
Tür: Gerilim
Yapım Yılı: 2001 (89 dk)
Vizyon Tarihi: 15 Mart 2002 Cuma
Senaryo: Lewis Colick, William S. Comanor
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Domestic Disturbance
Resmi Site: www.domesticdisturbance.com/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Yakın Tehdit Filminin Konusu

Frank Morrison(John Travolta) artık karısı ve çocuğu ile birlikte yaşamamaktadır. On iki yaşındaki oğlu Danny ve eski karısı Susan karısının yeni sevgilisi Rick Barnes ile birlikte yaşamaktadırlar.

O oğlu için her şeyin en iyisini istemektedir. Bir kaç yıl önce boşanmışlardır ve o gün bu gündür oğlunun yalan söylemek gibi bir problemi vardır. Ebeveynleri olarak ona bu konuda anlayışla yaklaşıyorlar, onu çok seviyorlar ve bunun bir çeşit protesto ve ilgi çekme mekanizması olduğuna inanıyorlardır. Onun iyiliği ve iyi birer anne ve baba olmak için her ikisi de ellerinden geleni yapıyor ve her şeyi onunla paylaşıyorlardır.

Şimdi ise bir çok şey değişmiştir. Susan artık yeni biri ile evlenecek ve bayan Rick Barnes olacaktır. Belki de Rick, Frank'in oğluna veremediği bir çok şeyi sağlayacaktır.

Zengin bir hayırsever olan Rick şehre yeni gelmiştir ve Frank onu az da olsa kıskanmaktadır. Ama ne olursa olsun oğlu Danny'nin evde bir anne ve babaya ihtiyaç duyduğunu bilmekte ve bu evliliği olumlu karşılamaktadır.

Fakat Danny, Rick hakkında hikayeler anlatmaya başlamıştır. Zaman geçtikçe Frank'i daha çok rahatsız eden hikayelerdir bunlar. Her ne kadar oğlunun problemini anlasa ve ona inanmamaya çalışsa da aklının bir köşesinde bu garip ve ürkütücü hikayelerin doğru olma olasılığını ve belki de Rick'in aslında kendisini tanıttığı insan olmadığını düşünmeye başlamıştır.

Danny babasına Rick'in bir cinayet işlediğini söylediğinde ise Frank neyin doğru neyin yalan olduğunu araştırmaya karar verir...

Oğlu'nun ve ailesinin hayatını korumak için her şeyi göze alacaktır...

Başrollerini John Travolta, Teri Polo, Vince Vaughn ve Matt O'Leary'nin paylaştıkları filmin senaryosu Lewis Collick'e ait. Filmin yapımcısı Donald De Line yönetmeni ise Harold Becker.

Yapımcı De Line, Paramount firmasına hikayesi ile gittiğinde dramatik akışına hayran olduğu bu senaryonun şirket tarafından da çok beğenileceğini düşünüyordu. Hislerinde yanılmamıştı; aile ve insanların sahip olduğu aileleri korumak istemesi onların da çok ilgisini çekmiş ve senaryonun dramatik yapısını çok beğenmişlerdi.

'Bu her aile babasının korkulu rüyası ya da her boşanmış erkeğin karşılaşabileceği bir durumdu. Boşanırsınız, eski karınız yeniden evlenir. Ve artık sizin çocuğunuz hiç tanımadığınız bir adamın çatısı altında yaşamaya başlar. Bir şekilde bu insanın çocuğunuz için tehlikeli olduğunu hisseder ya da anlarsınız... Peki ya sonra? Gerisi korku ve paranoyaya dönüşen bir yolculuk.' diyor De Line.

Yapımcı Jonathan Crane senaryonun ilk halini çok beğenmişti. Bunun bir kaç sebebi vardır... Bunlardan birincisi hikaye tüm insanları ilgilendirecek kadar insani ve geneldir fakat insanların limitleri zorlayacak ve diğer yandan da onları kendilerini hikayenin içinde hissedecek kadar da yakındır. Bir diğer sebebi ise sinema seyircisinin John Travolta'yı kahraman rollerinde-General's Daughter-ve baba rolünde-Look Who Is Talking, Look Who Is Talking Now- çok sevmesi ve benimsemesidir.

Yönetmen Harold Becker ' Filmin en vurucu yanının oğlu için savaşan bir babanın bir şeyler yapmaya uğraşmasıdır' diyor.

Senarist Lewis Collick ise filmin hikayesinin ve ironisinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor; 'Aynı sokakta oturduğum U.C.L.A'de ekonomi profesörü olan bir komşum harika bir sinema fikrim var diyerek bir gün geldi. Bu bir çok kez boşanmış ve hayatta tutunamamış bir erkeğin hikayesiydi. Çocuğu vardı fakat ona istediği hayatı veremiyordu. Bir anda konuşmamız üvey babalara doğru kaydı ve aklıma bunun aslında her baba için ne kadar zor kabullenilebilecek bir şey olduğu geldi... Bu dramın içinde gerilim de olabilirdi.'

John Travolta'da senaryoyu okuduktan sonra yapım ekibine katılmakta bir an bile tereddüt etmemiş. Kendisi de iki çocuk babası olan oyuncu, bunun çok orijinal ve ilginç bir senaryo olduğunu ve içindeki elementler sayesinde bir çok babayı ilgilendireceği hem de dünya üzerindeki tüm ebeveynlerin en can alıcı noktaları olan çocuklarını koruma iç güdüsünü uyandıracağına inanıyordu. 'Harold Pulp Fiction'dan beri böyle bir hikayenin peşindeydi. Onun gibi kusursuz bir gerilim yönetmeni ile film de muhteşem olacaktı. '

Filmde Travolta'nın karakteri oğlu Danny'i korumakta, Teri Polo ve Vince Vaughn'ın karakterleri ise mükemmel bir çift görüntüsü vermekteydi. 'Onlara baktığınızda düğün pastasının üstündeki bebekler gibi gözüküyorlardı. Mükemmel bir çift gibi dursalar da bu tamamen illüzyondan ibaretti. ' diyor Travolta.

Tarvolta'nın da kadroda olması yönetmen Harold Becker'in filme olan ilgisini arttırmış. Daha önce başrolünü Al Pacino'nun oynadığı SEA OF LOVE, Nicole Kidman'ın oynadığı MALICE gibi filmleri de yöneten Becker, için yapımcı De Line Becker için; 'O gerilim filmlerinin üstadıdır. Eğer hikayenizi ona doğru anlatırsanız ve atmosferi yakalayacak oyuncularla bir araya getirirseniz, seyirciyi gitmesini istediğiniz ortama gönderebilirsiniz. 'diyor.

Filmin yapım aşaması Kuzey Carolina'da Wilmington'daki Screen Gems Stüdyolarında başlamış. Şehre yakın bir çok yer de , Hampsted, Bergaw ve Soutport, yine çekim mekanı olarak kullanılmış. Yapımcı De Line Southport için şunları söylüyor: ' Bir kez daha anlamış olduk ki Southport film çekimi için hele de bizim filmimiz için oldukça mükemmel bir yerdi. Kahramanımız bir tekne ustasıydı ve yaşadığı şehrin mutlaka su kenarında olması gerekiyordu Southport, Maryland bu tip bir hikaye için biçilmiş kaftandı... Sokakta rastladığınız her beş insandan biri kahramanımız olma niteliğini taşıyordu. Ayrıca Wilmington'ın çok önemli bir diğer özelliği ise tarihi yapıları olmasıydı. Hikayenin bu dünyadan uzak olmayan herhangi bir tarihi ve geçmişi olan bir şehirde geçmesi inandırıcılığını kuvvetlendirecekti.

Yapımcı De Line görüntü yönetmeni Michael Seresin için ise şunları söylüyor; ' Onun ışık ile yaptığı oyunlar ve yaratıcı gücü, film için oluşturmaya çalıştığımız atmosfer açısından çok önemliydi. Bu bir gerilim filminde çok önemlidir. Zira ışık bazen karakterlerden biri oluverir. Seresin bu konuda çok yetenekli bir görüntü yönetmenidir. '

Yakın Tehdit Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu -/10
    MesuT AksoY 26.9.2004 04:08:00
    izlememek için çok sebep olan bir film ewde oturup reklam seyretmeyi tavsiye ederim
  • Film Notu 4/10
    Mehmet Oytun PINAR 8.4.2002 10:45:00
    Travolta hayal kırıklığı yarattı.Tam bir klişeler filmi.Vakit kaybı,mesaj yok,kaygısı var.

Yakın Tehdit Filminin Oyuncuları