Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular
Tür: Drama, Bilim Kurgu
Yapım Yılı: 2001 (145 dk)
Vizyon Tarihi: 5 Ekim 2001 Cuma
Senaryo: Writing credits, Brian Aldiss
Yapımcı Firma: Amblin Entertainment [us]
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: A.I. Artificial Intelligence
Resmi Site: aimovie.warnerbros.com/

Yapay Zeka Filminin Konusu

Belirsiz bir gelecekte, insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla 'yapay zekalı' robotlar üretirler.

David madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilir.

David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar hayatı 'Robot David' için imkansız bir duruma sokar.

Yapay Zeka Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 52 Yorum
 • Film Notu 10/10
  İsim Soyisim 29.11.2015 22:16:00
  bnm en çok sevdiğim film bu bence bu filmi başından sonuna kadar izlemelisinz konusu çok güzel bnm en çok sevdiğim film bu
 • Film Notu 10/10
  Hülya DARICI 24.8.2013 23:11:00
  Hayatımda seyrettiğim en duygusal film
 • Film Notu 10/10
  selcan tuna 30.10.2008 11:24:00
  yapay zeka izlediğim en güzel filimdi diyebilirim. tekrar tekrar izlesem genede bıkmayacağım bir yapıt. filimde dikkatimi çeken bir unsur çoçuğun bitmek tükenmek bilmeyen ders olacak azmi. arşivlik yani.
 • Film Notu 10/10
  Yıldırım Sertbaş 24.6.2008 22:51:00
  müthiş bir kurgu.modern bir pinokyo masalı. sinemanın iki dahisinin yaptığı olağanüsütü bir film..daha başka ne denebilirki...!!!
 • Film Notu 10/10
  erdoğan celik 7.12.2007 10:49:00
  Ben filmi hala da izleyemiyorum.. Ağlamak istediğim zaman o filmin 10 dakikası yetiyor.. Bir çocuğun çaresizliğine şahit oluyorum.. Başkalarının baktığı gözle bakamıyorum bir türlü.. İnsanoğlunun dünyayı mahvetmesi çokda önem kazanmıyor filmi izlerken.. ben çocukta takılı kalıyorum..
 • Film Notu 10/10
  Aydın SOYSAL 12.10.2007 15:40:00
  Benim şuana kadar seyrettiğim en güzeel filimlerden bir tanesi.muhteşem bir kurgu.Bize insan neslinin yine insanların eliyle nasıl yok edileceğinin göstergesi.Sınırsız teknolojini insanlığın başına neler getireceğinin bir eleştirisi.ben teknolojinin yapaycılığıyla birlikte insanlarda yapmacık oldu.....
 • Film Notu 1/10
  yorumcu 23.9.2007 18:54:00
  Cocuk filmi olamayacak kadar bilim kurgu tarzı var. Bilim kurgu filmi olmayacak kadar basit cocuk filmi olaylari var. Hayatimda izledigim en sacma en sıkıcı filmlerden biri. Bir felsefe umuyordum. Ne bilimkurgu ciddiyetinde, ne cocuk filmi... Vakit kaybı. Kesinlilkle izlemeyin 2 saat falan suruyor.
 • Film Notu 10/10
  ÖZLEM SEVER 31.8.2007 14:31:00
  bence bu film doğa üstü olaylar içeren filmler arasında kalite değeri en yüksek film ödülü almalıydı.en taş kalpli insanın bile kalbini sızlatmaya yetecek bir film.
 • Film Notu 10/10
  yönetmen89 29.8.2007 18:15:00
  Yapay Zeka,sinemanın Tanrısı unvanına sahip yönetmen Stanley Kubrick'den,Hollywood'un yaramaz-dahi çocuğu unvanına sahip akademi ödüllü yönetmen Steven Spielberg'e miras kalmış bir bilim-kurgu başyapıtı.Kubrick'in çok uzun zamandır çekmek istediği ama teknolojinin gelişmesi için bekletttiği Yapay Zeka ne yazık ki ömrünün yetmemesi üzerine bu proje en yakın arkadaşı Steven'a kaldı.Steven senaryoyu da kendisi yazarak yönetmen koltuğuna oturdu.Daha önceleri;Jaws,Üçüncü Türle Yakın İlişkiler,E.T,Jurassic Park,Kayıp Dünya:Jurassic Park 2,Schindler'in Listesi,Er Ryan'ı Kurtarmak gibi birbirinden başarılı filmlere imza atan Steven Spielberg bu filmiyle de filmografisine başarılı bir yapım daha eklemiş oldu.Kesin olarak zamanın belli olmadığı uzak bir gelecekte geçen film teknolojinin akıl almaz bir hızla geliştiği ve insansı robatların kol gezdiği bir dönemi anlatıyor.Altıncı His'le hafızamızlara kazınan küçük yıldız Haley Joel Osmant Spielberg'ün ellerinde de filmi akıp götüren harika oyunculuğuyla dikkat çekiyor.Filmin ikinci yarısından sonra karşılaştığımız Jude Law'da muhteşem performansıyla takdiri hak ediyor doğrusu.Kısacası;Yapay Zeka başarılı özel efektleri,çok iyi yazılmış senaryosu ve Spielberg'ün her yaştan izleyeciğe hitap eden duygusal ve masalsı anlatımıyla ağır temposu ve uzun süresine rağmen bizleri tam anlamıyla büyülüyen bir film kesinlikle.Brian Aldiss ve Ian Watson'ın kısa öykülerinden sinemaya uyarlanmış bu başyapıtı kaçrmamanızı öneririm.Spielberg'ün gelecek tasviri bir hayli ilginç çünkü.
 • Film Notu 10/10
  tugce acar 7.8.2007 16:01:00
  Bu film hayatım boyunca beni etkileyen en iyi filmlerdenbiriydi.Gerek oyuncularıyla gerek yönetmeniyle,seneryosuyla taktire değer bir film.Haley j,osment bu yaşta gösterdiği bu performans muhteşemdi,geleceğin en iyi oyuncularından biri olacağına eminim.

Yapay Zeka Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • A.I.

  A.I.

  Yapay Zeka’nın ilk frangmanında beyaz bir zemin üzerinde iki göz çukuruna ilerleyen Haley Joel Osment ve bir takım kelimelerle karşılaştık. Kelimeler..
  13.10.2001