Yiğit Güralp

Yiğit Güralp

Yiğit Güralp
Senarist

Doğum Tarihi: 23.12.1977

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

1993 senesinde, henüz 15 yaşında bir lise öğrencisiyken ailesinin geçimine katkıda bulunmak için satış danışmanı olarak işe başladığı MUDO A.Ş; uzun yıllar ayrılamadığı ve mağazacılık kariyerinde erken yaşta önemli sorumluluklar üstlendiği bir şirket oldu. Güralp 1999′a kadar süren mağazacılık kariyerinde yönetimini üstlendiği birçok mağazada gerek personeliyle gerekse müşterileriyle sektörel standartların üzerinde özel bir ilişki kurarak ve devraldığı mağazaların cirolarını kısa sürede fark edilir şekilde yükselterek markanın önde gelen isimlerinden biri oldu. Bu ve benzeri başarıları onu defalarca terfi ettirirken kısa sürede onlarca rakip markadan iş teklifleri almaya başladı.


Marka bünyesindeki tüm mağazalarda diğer genç çalışanlara örnek olabilmesi amacıyla ülke genelindeki tüm personelin işe alımından, eğitim ve kariyerlerinden de sorumlu olan Güralp 1999 yılında herkesi şaşırtan radikal bir karar aldı ve satış danışmanı olarak girdiği MUDO A.Ş’den İnsan Kaynakları Yöneticisi ve Mağazalar Direktörü pozisyonundayken ayrıldı. Güralp’in henüz 21 yaşında yakaladığı bu başarıyı kendi iradesiyle reddetmesinin kendince haklı bir gerekçesi vardı. Hiç hayali olmadığı halde sırf para kazanmak zorunda olduğu için girdiği bir işin süratle mesleği haline gelerek gerçek hedeflerinin önünü tıkamasından korkmuştu. Artık bir yandan bakmakla yükümlü olduğu ailesinin geçimini sağlamanın bir yandan da müzik, sinema ve edebiyata olan tutkusunu bir meslek olarak sürdürmenin yollarını arıyor üniversite öğrenimini mecburen dışardan sürdürüyor ve her gece küçük öyküler yazıyordu.


Aynı yıl; D & R mağazalarında süren kısa bir yöneticilik deneyimin ardından Edebiyat ve Müzik konularında yapacağı kariyerde ilk adım olacak olan UNIVERSAL MÜZİK TÜRKİYE’de satış sorumlusu olarak işe başladı. Yazdığı rapor ve sektörel tespitler sonucu birkaç ay gibi çok kısa bir zamanda yine alışıldığı üzere terfi ederek alan değiştirdi ve burada Product Manager olarak görevine devam etti. Bu süre zarfında Emel Sayın, Çelik, Şebnem Ferah, Athena, Nalan, İzel, Ufuk Yıldırım, Burak Kut vb.g bir çok sanatçının albümlerinde görev aldı. Toplam tirajı 4 milyon adedin üzerinde olan 30′un üzerinde albümü yönettiği UNIVERSAL MÜZİK TÜRKİYE’den askerlik görevini yapmak üzere ayrıldı.


Askerden döndüğü 2004 yılında BÖCEK YAPIM’ın kurmuş olduğu BÖCEK MÜZİK’in başına geçti. Buradaki çalışmalar sırasında uzun yıllardır kafasında planladığı ve kaleme aldığı bazı öykülerini şirket çatısı altındaki yönetmen ve yapımcılarla paylaşma imkanı oldu. Çok beğenilen, alışılanın dışında orijinal bulunan bu hikayeleri kaleme alması istendi. Sinopsis ve tredmanları tamamlandığında çok özel bir dil kullandığı fark edildi ve kendisine kurguladığı öykülerin senaristliğini üstlenmesi teklif edildi. Böylelikle birkaç televizyon projesi denemesinin ardından Öykü ve Senaryosuna imza attığı “Sınav” Böcek Yapım çatısı altındaki hayata geçen ilk ve son çalışması oldu. Halen serbest olarak senarist, senaryo ve proje danışmanı olarak kariyerine devam etmektedir.


TV ve Sinema Kariyeri

• Fatih Erkoç – Gitme (Senaryo – Yönetmen)

• Sınav (Öykü -Senaryo)

Yapım: Fida Film/Böcek Yapım – Yönetmen Ömer Faruk Sorak

• Ümit Milli (4.5.6. Bölümler Senaryo Danışmanı) 2006 Star Tv Dizi

• Ümit Milli (7. 8. 9. 10. Bölümler Senaryo)

Yapım: İstanbul Mass Media – Yönetmen: Cem Sürücü

• MTV Türkiye Tanıtım Filmleri Yazarı

Yapım: Medyavizyon 2006 MTV

• Ara Sıcaklar (İlk 100 Bölüm Senaryo&Karakterler)

Yapım: Anima – Yönetmen: Ümit Kıvanç

Doğan Yayın Grubu 2006′nın En Yaratıcı TV Programı Jüri Özel Ödülü

 2006 – 2007 Star TV

• Amerikalılar Karadeniz’de 2(Script Polishing)

Yapım: Energy Medya – Yönetmen: Kartal Tibet

• Kavak Yelleri (1.2. Bölümler Senaryo Danışmanı) 2007/ Kanal D Dizi

• Kavak Yelleri (3. Bölüm İtibariyle Senaryo)

Yapım: Tim’s Production – Timur Savcı Yönetmen: Kerem Çakıroğlu

•Doludizgin Yıllar Tv Dizisi(Senaryo) 2008 / ATV

Yapım : Sinegraf Yapımcı-Yönetmen : Osman SINAV

Görev Aldığı Yapımlar

Yiğit Güralp Fotoğrafları

Yiğit Güralp Haberleri