Zeljko Ivanek

Zeljko Ivanek

Zeljko Ivanek
Oyuncu

Doğum Tarihi: 25.07.1957

Doğum Yeri: Ljubljana, Slovenya

Željko Ivanek , 15 Ağustos 1957'de Ljubljana, Slovenya'da doğmuş, Sloven asıllı Amerikan aktör.
Ivanek Slovenya'nın Ljubljana kentinde doğmuş, (o zaman Yugoslavya'nın bir parçasıydı Slovenya) ve ailesiyle birlikte 3 yaşındayken A.B.D'ye göç etmiştir.Burada iki yıl kaldıktan sonra , aile 5 yıllığına tekrar Slovenya'ya dönmüş, sonra 1967'de tekrar Amerika Birleşik Devletleri'ne dönmüştür. 1978'de Yale Üniversitesi'nden mezun olmuş, sonrasında Londra Müzik ve Drama Sanatı Akademisi'ne katılmıştır.

1982'de, Athol Fugard'ın Master Harold...and the Boys adlı oyununda Hally karakterini canlandırmıştır. Caryl Churchill'in Cloud Nine (oyundaki rolüyle 1981 Üstün Özellikli Drama Aktörü ödülünü aldı) ve Martin McDonagh'în The Pillowman oyununda oynadı. Sonrasında, In Bruges filminde Kanadalı bir turist rolüyle tekrar McDonagh ile çalışmıştır.

Sık sık Broadway'de görünmüş, ve 3 kere Tony Ödüllerine aday gösterilmiştir. (biri Brighton Beach Memoirs'deki performansı için, biri özellikli aktör adayı olarak Two Shakespearen Actors'deki performansı, diğeri de The Caine Mutiny Court Martial oyununda, David Schwimmer ve Tim Daly ile oynadığı Captain Quagg rolü içindir.)

En iyi bilinen rolleri, The X Files'ta Roland, Damages'da Ray Fiske , Oz dizisinde vali James Devlin, 24 dizisinde Andre Drazen, ve Heroes dizisinde Emile Danko rolleridir. Dizilerde, çoğunlukla avukatları veya siyasetçileri canlandırmıştır. Heroes'da, Emile Danko, onun kötü adam rolüdür.

Son zamanlarda, John Adams minidizisinde John Dickinson rolünü, ve True Blood dizisinde Magister rolünü oynamıştır.

Damages dizisindeki Ray Fiske rolüyle, 2008'in Drama dalında En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy ödülünü almıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Zeljko Ivanek Fotoğrafları

Zeljko Ivanek Haberleri