Yönetmen: Memduh Ün
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: (85 dk)
Vizyon Tarihi: 1 Aralık 1993 Çarşamba
Senaryo: Memduh Ün, Macit Koper
Yapımcı Firma: Mine Film
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe

Zıkkımın Kökü Filminin Özeti

Türk Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Memduh Ün’ün imzasını taşıyan, Macit Koper’in senaryosunu kaleme aldığı “Zıkkımın Kökü”, ünlü yazar Muzaffer İzgü’nün hayat hikâyesinin özelinde etkileyici bir Türkiye portresi çiziyor.

Küçük Muzo (Emre Akyıldız), yoksul bir ailenin çocuğudur. Adana’da bir gecekonduda, annesi, trahomlu ağabeyi ve işsiz babasıyla (Menderes Samancılar) birlikte yaşamaktadır. Muzo, mahallede darı satarak, ev kirasını bile karşılayamayacak kadar büyük bir sıkıntıya düşen ailesine katkıda bulunmaya çalışır. Balonları çok seven, ama parasızlıktan onlara sahip olamayıp baloncuların peşine takılarak düşler kuran Muzo’nun çocuk yüreğinde asıl tutku sinemadır. Eski film parçalarını birbirine ekleyerek, tahtadan yapılmış bir oyuncak göstericiyle, mahalle arkadaşlarına ‘sinemacılık’ yapar. Muzo’nun günlük hayatında değer verdiği yerlerden biri de kütüphanedir. Kütüphanecinin verdiği kitaplarla hayal ve düşünce dünyasını zenginleştirip, duyarlı bir insan olma yolunda sağlam adımlar atar.

Aradan 10 yıl geçmiştir. Sevimli bir delikanlı olan Muzo, yeni komşularının kızına âşık olur. Bu sevdanın sonunda evlilik gündeme gelse de Muzo’nun seçimi farklı olacaktır.

Filmin kazandığı ödüller: Asturias (İspanya, 1993), Altın Koza (1993), ÇASOD / Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (1993), SİYAD / Sinema Yazarları Derneği (1994), Udaipur (Hindistan, 1995)

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 10/10
    orhan korkut 23.11.2013 07:39:00
    tam anlamıyla bir şahaser.kesinlikle pişman olmayacaksınız.tesadüfen izlediğim ve hayran kaldığım bir filmdir.

Zıkkımın Kökü Filminin Oyuncuları


>> >> Zıkkımın Kökü

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor