Zor Tercih

Zor Tercih (The End of the Affair)

Puan : 5/10 6 oy
Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular
Tür: Drama, Romantik
Yapım Yılı: 1999 (109 dk)
Vizyon Tarihi: 9 Haziran 2000 Cuma
Senaryo: Graham Greene I
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: İngiltere
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The End of the Affair
Resmi Site: www.spe.sony.com/movies/endoftheaffair/
Dağıtıcı Firma: Columbia Pictures

Zor Tercih Filminin Konusu

Sarah Miles, kocası Çavuş Henry tarafından verilen bir partide yazar Maurice Bendrix'e aşık olur. İkili kısa bir süre içinde kendilerini yasak bir ilişkinin cinsel cazibesine kaptırırlar. Londra'nın bombalandığı günlerde Bendrix'in evine isabet eden bir bomba çifti yatakta yakalar. Bendrix ölümden döner. Sarah sevgilisine haber vermeksizin, ilişkisine sürpriz bir şekilde son verir. Bendrix artık terk edilmiş biridir. İki yıl sonra, 1946 yılında, yağmurlu bir günde Bendrix tesadüfen Henry ile karşılaşır. Bendrix, Sarah'a olan aşkını hatırlar ve yeniden ona dönmenin yollarını arar. Bir süre sonra onun hayatına yeniden girmeye başarır. Aniden biten eski aşkı tekrar gündeme gelir. Ama bu sefer aşkının neden aniden bittiğini öğrenebilecektir.

Çekim Bilgileri

Oscarlı yönetmen Neil Jordan , " Zor Tercih "
( The End of the Affair ) ile, Graham Greene'nin, ihanet, kıskançlık ve tutku ...
Devamı için tıklayın...
Oscarlı yönetmen Neil Jordan , " Zor Tercih "
( The End of the Affair ) ile, Graham Greene'nin, ihanet, kıskançlık ve tutku dolu olan bir aşk hikayesini başarı ile beyaz perdeye aktarıyor. Başrollerini Ralph Fiennes , Julianne Moore ve Stephen Rea'nın paylaştığı filmin hikayesi, 1939 yılında, İngiltere'nin tam savaşın ortasında olduğu bir sırada, sonu trajedi ile bitecek bir aşk üzerine kurulmuş.

" Zor Tercih ", yazar Graham Greene'nin Amerikalı Catherine Waltson ile yaşadığı yasak ilişkiyi konu edinerek yazdığı otobiyografik romanından esinlenerek sinemaya uyarlandı. Yazarın, sevgilisine ithaf ettiği kitabını, Neil Jordan senaryolaştırdı. Yıllar önce Graham'ın romanını okuduğunda çok beğenen Neil Jordan, roman hakkında: " Özünde çok güçlü olan son derece basit bir hikaye. Fakat çağdaş yaşamda bu türden ilişkileri hepimizin yaşaması olasıdır." diyerek fikrini açıklıyor.

" Zor Tercih " ( The End of the Affair ) filmiyle birlikte, yönetmen Neil Jordan ile onuncu kez bir araya gelen yapımcı Stephen Wolley, film hakkında şunları söylüyor: " Film insanların bazı ilişkilere kendilerini ne kadar kaptırabildiklerini göstermeye amaçlıyor. Cinsellik, tutkular, kıskançlık, tutkulu bir ilişkinin vazgeçilmez parçalarıdır. Filmde ayrıca Sado-Mazo ögeler de var."

Filmdeki Bendrix karakterinin bir bakıma gerçek, bir bakıma da edebi olduğunu düşünen Neil Jordan, karakterini, yazar Greene'nin ve kendisinin yorumunu sentezleyerek çıkardığını belirtiyor. Jordan, bu rolün Ralph Fiennes tarafından oynanmasının uygun olacağını, çünkü Fiennes'in 40'lı yıllardaki aydınları andıran bir vizyonu olduğunu ve rolü hakkıyla yorumlayabilecek yeteneğe sahip olduğunu düşünüyor. Daha önce Oscar'a aday gösterilen Fiennes, " Schindler'in Listesi "
( Schindler's List ) ve " İngiliz Hasta " ( The English Patient ) filmleri ile tüm dünyada dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Geçen yılın beğeni toplayan filmlerinden biri olan ve Oscar'a aday gösterilen " Ateşli Geceler " ( Boogie Nights ) ile adından söz ettiren Jullianne Moore, " Zor Tercih " teki başarılı performansı ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Filmde aldatılan koca Henri Miller'ın karısı olan Sarah rolünü oynayan Moore, Ralph Fiennes ile yakaladığı kimyasal uyum sayesinde filmin başarısında önemli bir etken olarak göze çarpıyor

Daha önce Oscara aday gösterilen aktör Stephen Rea, ihanete uğrayan koca Henri rolünü canlandırıyor. Neil Jordan'ın " Ağlatan Oyun " ( Crying Game ), " Vampirle Görüşme "
( Interview With The Vampire ) gibi filmlerinde de rol alan Rea, oynadığı rol hakkında; " Bence Henry kaybeden biri değildir. İşinde son derece başarılı birisidir. Başarılı biri oluşu aynı zamanda filmdeki gerilimi de artırmaktadır." Rea'nın yanı sıra, filmde Bendrix ve Miles tarafından Sarah'ı izlemek için tutulan özel dedektif rolünde karşımıza çıkan Ian Hart oyunculuğu ile dikkat çekiyor. Daha önce " This Year's Love " ve " Enemy of the State " filmleriyle seyirciyle buluşan Hart, oynadığı özel dedektif Parkis rolü için; " Parkis her şeyi çok ciddiye alan biridir ve yaptığı işin çok onurlu bir iş olduğunu düşünüyor. "

15 Şubat 1999 günü Stephen Woolley, yönetmen Neil Jordan ve filmin oyuncu kadrosu Londra yakınlarındaki Shepperton Studios'un B kısmında bir araya gelerek filmin çekimlerine başladılar. Shepperton Studios, B kısmında kurulan Miles'lerin evi o zamanki dekorasyon anlayışı ile döşenmişti. Ortanın üzerinde gelire sahip olan ailenin yaşamını savaş alt üst etmişti. Savaşın yıkıcı etkisi her bir ayrıntıda hemen göze çarpıyordu. Evin bahçe çekimleri Kew Green adı verilen Kraliyet Botanik Bahçesinde çekildi.

Yönetmen Jordan, erotizmin filmin her karesine belli bir oranda hakim olmasını istiyordu. Çünkü bu bir tutkulu aşk hikayesiydi. Yapım tasarımcısı Pratt, savaş sonrasında her türlü ihtiyaç maddesinin sıkıntısı çeken Londra'yı canlandırmak için elinden geleni yaptı. Savaşın tahribatının her ayrıntısı hissedilmesi gerekiyordu. Bunun yanı sıra, kostümler, Oscar ödüllü tasarımcı Sandy Powell tarafından tasarlandı.

Zor Tercih Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 6 Yorum
 • Film Notu 9/10
  cansu 2.11.2007 23:33:00
  bu filmi izleyeli yıllar oldu ve aklımdan çıkmıyor.kurgusu cok güzel ralph in oyunculuguna diycek yok.felsefik bir aşk..olumsuz tek bir yorum bile getiremem.
 • Film Notu 10/10
  melek kaya 13.10.2007 00:30:00
  tek kelime ben bu filmmi seyrettigimde uzun yıllar önce sanırım 2000 de hayatımada seyrettigim en güzel ask ı anlatan filimdi....
 • Film Notu 10/10
  melek 22.09.2007 13:27:00
  bi kadının aşktan hangi koşulda vazgeçebileceğini anlatabilen tek filmdi... hanginiz tanrıyla böyle bir pazarlık yapabildiniz
 • Film Notu -/10
  metehan akın 25.06.2007 22:52:00
  Aslında film gerçekten durgun ama izleyice şu mesajı iyi veriyor aşk karşısında kocasına ihanet eden bir kadın portresi ama benim en çok beğendiğim michael nyman film müziği idi yoksa film o kadar iyi değil..
 • Film Notu 1/10
  gizli 15.06.2000 15:47:00
  tek kelimeyle söylüyorum buna film demeye dilim varmıyor.çok kötü uyuttu
 • Film Notu 4/10
  Burhan Gumrah 13.06.2000 09:16:00
  Film genelde durgun bir atmosferde geçiyor, yorgun bir halde gitmeyin uyursunuz, içindeki erotik sahnelerde çok kötü.

Zor Tercih Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • KÖTÜ TANRININ GÜNAHKAR KULLARI

  KÖTÜ TANRININ GÜNAHKAR KULLARI

  Interview With The Vampire Ve Michael Collins gibi dönem filmlerini başarıyla kotaran Neil Jordan şimdi de 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir aşk h..
  26.6.2000