Zülfü Livaneli

Müzik, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 20.06.1946

Doğum Yeri: Ilgın, TÜRKİYE

Türk özgün müzik sanatçısı, senarist, politikacı, yazar ve yönetmen.

Biyografi

Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. Ankara Cumhuriyet Lisesi mezunudur. Daha sonraki tarihlerde ABD Fairfax Konservatuarı'nı bitirmiştir. Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgın'da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yoktu.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300'e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Türkiye'den ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livaneli'nin en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç'te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti.

Bugüne kadar dört uzun metrajlı film yönetti: 'Yer Demir Gök Bakır', 'Sis', 'Şahmaran' ve 'Veda'. Valencia Film Festivali'nde 'Altın Palmiye' ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde 'Altın Antigone' ödülüne layık görüldü. 'Sis', 'En iyi Avrupa Film Ödülü'ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı 'Nazım Türküsü' adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

'Arafatta bir çocuk','Geçmişten Geleceğe Türküler', 'Sis', 'Orta Zekalılar Cenneti', 'Diktatör ile Palyaço', 'Sosyalizm öldü mü', 'Engereğin Gözündeki Kamaşma' ve 'Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm' ve 'Mutluluk' ve Leyla'nın Evi,Sevdalim Hayat, Son Ada ve Sanat Uzun,Hayat Kisa,Serenad kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Müziğe ara veren Aylin Livaneli şuan yurt dışında ekonomi üzerine eğitim almaktadır.Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdiği konsere 500.000 kişinin katılmasıyla Türkiye'nin en büyük konserini gerçekleştirme ünvanını kazanmıştır.

Siyasi Kariyeri

Livaneli 1994 yerel seçimlerinde, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Anavatan Partisi'nin adayı İlhan Kesici, Refah Partisi'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Doğru Yol Partisi'nin adayının Bedrettin Dalan olduğu çekişmeli seçim sürecinde oyların %20.30'unu alan Livaneli üçüncü geldi. Erdoğan ise %25.19'luk bir oranla Belediye Başkanı seçildi. Livaneli, 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'den İstanbul milletvekili seçildi. Partinin 13. Olağanüstü Kurultayı'nda yeter sayıda imza bulamadığı için genel başkan adayı olamadı ve parti yönetimini ağır şekilde suçlayarak istifa etti. Livaneli, istifasını açıklarken şunları söyledi:

'CHP yönetimi, Atatürk'ün laik, devrimci, halkçı, çağdaş ve reformcu çizgisini 21. yüzyıla taşıyamadığı için ülkemizi içinden çıkılması güç bir siyasi karmaşaya sürükledi. Bu büyük tarihsel ve siyasi kaymayı engelleyebilmek ve CHP'yi özündeki devrimci, reformcu ilkelere tekrar kavuşturabilmek için, parti içinde her düzeyde büyük çaba harcadım. Ama ne yazık ki bu çabalar da diğerleri gibi sonuçsuz kaldı. Partideki muhalif fikir ve kişileri yok etme alışkanlığı, bu kurultaydan sonra da bir kıyıma dönüşerek devam ediyor. CHP içinde kalarak mücadele etme yolları artık tükendi. Parti, örneği görülmemiş bir şekilde antidemokratik ve oligarşik bir yapıya dönüştürüldü'

ÖDÜLLERİ

Sİnema

1997 - Yer Demir Gök Bakır
San Sebastián Uluslararası Film Festivali (OCIC Odülü - Kazandı)
Cannes Film Festivali (Un Certain Regard-Aday)
1989-Sis
Valensiya Akdeniz Sineması Festivali (Altın Palmiye - Kazandı)
Montpellier Akdeniz Film Festivali (Altın Antigone - Kazandı)
Avrupa Film Festivali (En İyi Film - Aday)
Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi İkinci Film - Kazandı)
2000
Antalya Altın Portakal Film Festivali (Yaşam Boyu Onur Ödülü - Kazandı)
2007-Mutluluk
Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi Müzik - Kazandı)
Sinema Yazarlari Dernegi Türk Sinemasi Ödülleri (En İyi Müzik - Kazandı)
2008-Mutluluk
Yeşilçam Ödülleri (En İyi Müzik - Kazandı)
Ankara Uluslararası Film Festivali (En İyi Müzik - Kazandı)

Edebiyat

1997
Balkan Edebiyat Ödülü (Engereğin Gözündeki Kamaşma(Roman) - Kazandı)
2001
Yunus Nadi Roman Ödülü (Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm(Roman) - Kazandı)
2006
Barnes & Noble Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü (Mutluluk(Roman) - Kazandı)
2009
Orhan Kemal Roman Armağanı (Son Ada(Roman) - Kazandı)

Diğer

1999 Premio Tenco Ödülü Kazandı
2005 Soranos Dostluk Ödülü Kazandı
2005 Mikis Theodorakis Ödülü Kazandı

Görev Aldığı Yapımlar

Zülfü Livaneli Haberleri